I dalje se nagađa da mirovinski fondovi kupuju dionice u dogovoru s Vladom, što bi moglo zahtijevati i reviziju dioničarskog ugovora s Mađarima. Upravljanje INOM tako bi prešlo u domaće ruke.
Pročitajte i ovo
SJEDNICA VLADE
Plenković sasuo paljbu po SDP-u: "Postali su demagoško-populistička nakupina"
vlada pozdravlja odluku
INA i MOL postigli dogovor o stjecanju OMV-ovog udjela u OMV-u Slovenija
Procjene kažu da su mirovinski fondovi već kupili 3 od ukupno 8 posto dionica INE za 527 milijuna kuna, koliko imaju mali dioničari. Vlasništvo nad INOM određuje dioničarski ugovor Vlade i MOL-a, stoga se svi pitaju što leži iza ponude mirovinaca od 2830 kuna za dionicu koja se donedavno prodavala za 1000 kuna manje.
>> MOL: Otkup dionica Ine je neprijateljski i prikriven!
'Ne vidim u čemu je sada poanta kupovanja ovih 8 posto dionica od treće strane. Od MOL-ove strane to je u redu jer oni žele uskladiti svoja upravljačka prava sa dioničarskom strukturom', rekao je ekonomski analitičar Ljubo Jurčić. Prema nagađanjima da će ući u zajedničku bitku, Vlada i mirovinci trenutačno zajedno drže 47 posto INE, jednako koliko i MOL. MOL ipak ima većinska upravljačka prava, ali kupe li združene snage ostatak i prijeđu 50 posto, stvari se mijenjaju u korist Vlade.
'Onda će Vlada opet morati mijenjati dioničarski ugovor s Molom. Ako je željela, to je mogla odmah na početku napravit, bez ove gužve u kojoj smo stvorili atmosferu da se radi nešto ispod žita, ispod stola. Zapravo se samo trebalo pozvati MOL za stol, i reći da nismo zadovoljni sa sadašnjom organizacijom i da idemo na reviziju dioničarskog ugovora', dodao je Jurčić.
Čime je Vlada navodno pridobila mirovinske fondove da uđu na njezinu stranu, nije poznato. Ali svojim članovima oni će svakako morati objasniti iznenadnu investiciju u Inine dionice. Dok se motivi i strategije ne razjasne, dionice INE i dalje su burzovni hit. Na zagrebačkom tržištu danas se njima trgovalo za gotovo 125 milijuna kuna.