Osim toga, po kriteriju kvalitete provedenih reformi Hrvatska se drugu godinu zaredom našla među vodećih deset zemalja, pokazalo je najnovije izvješće Svjetske banke.
Pročitajte i ovo
PODIJELJENA MIŠLJENJA
Sustav socijalne skrbi i dalje čeka bolje dane: Osim ministra, što se zaista promijenilo u 2022. godini?
STRUKA NEZADOVOLJNA
Što donosi reforma zdravstva? "Rupe planiraju popuniti netom diplomiranim liječnicima koji nemaju ni dana radnog staža"
Zemlje na području istočne Europe i nekadašnjeg Sovjetskog Saveza provele su najopsežnije reforme u razdoblju 2006/2007., a u stopu ih prati i velika skupina tržišta u nastajanju, uključujući Kinu i Indiju, konstatiraju autori izvješća "Poslovanje u 2008." (Doing Business 2008.).
Po provedenim reformama prednjači Egipat, a u stopu ga prati Hrvatska.
Među 10 vodećih reformskih zemalja u 2006/2007. u kategoriji propisa kojima se regulira poslovanje nalaze se još Gana, Makedonija, Gruzija, Kolumbija, Saudijska Arabija, Kenija, Kina i Bugarska.
Autori su pratili reforme na području pokretanja novog poduzeća, dodjele licenci, zapošljavanja, registracije imovine, dobivanja zajmova, zaštite ulagača, plaćanja poreza, prekogranične trgovine, provedbe ugovora i zatvaranja poduzeća.
Od ukupno 10 praćenih područja Hrvatska se istaknula reformama na četiri područja. Tako je prije dvije godine registracija imovine u Hrvatskoj trajala 956 dana da bi u međuvremenu bila skraćena na samo 174 dana, bilježe autori izvješća Svjetske banke.
Hrvatska je, uz ostalo, ubrzala i postupak pokretanja novih poduzeća, konsolidirajući postupke u sklopu one-stop-shop-a, te omogućujući registraciju usluga mirovinske i zdravstvene skrbi putem Interneta.
Na aktualnoj ljestvici 178 zemalja rangiranih po jednostavnosti poslovanja zauzela je 97. mjesto u odnosu na 124. mjesto u prethodnom izvješću Svjetske banke. Vodeće mjesto na ljestvici zauzima Singapur, a slijede Novi Zeland, SAD, Hong Kong, Danska, Velika Britanija, Kanada, Irska i Australija.
Među zemljama istočne i srednje Europe najbolje je rangirana Estonija koja je zauzela 17. mjesto, a slijedi Latvija na 22. mjestu, Slovačka na 32. mjestu. Slovenija je zauzela 55., Češka 56. a Turska 57. mjesto. Makedonija se našla na 75., Crna Gora na 81., Srbija na 86. a Bosna i Hercegovina na 105. mjestu.
Najlošije su plasirani Kongo i Srednjoafrička Republika.
"Izvješće pokazuje da su prinosi na imovinu najviši u zemljama koje provode najopsežnije reforme. Ulagači traže potencijal za povećanje prinosa i pronalaze ga u gospodarstvima koja provode reforme, i to bez obzira na njihovu polaznu točku", naglasio je Michael Klein iz Svjetske banke.
U konkurenciji regija ove je godine istočna Europa i središnja Azija pretekla po dobrim uvjetima poslovanja istočnu Aziju. Nekoliko je zemalja istočne Europe i središnje Azije čak po tom kriteriju preteklo i brojna zapadnoeuropska gospodarstva, napominju autori studije.