Ttema konferencije bila je Suradnja javnog i privatnog sektora - kočnica ili poticaj razvoja, a putem snimljenog videa otvorio ju je predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović. Istaknuo je kako je dosadašnji hrvatski model bio opterećen problemima neefikasnosti i korupcije. 'Te probleme je potrebno iskorijeniti, a novi model se pak mora temeljiti na međusobnom povjerenju i suradnji javnog i privatnog sektora', dodao je.
Pročitajte i ovo
Milijunski prihodi
Znate li koje naknade plaćate bankama? Ima ih čak 800: "Iskoristili su inflaciju"
Odlične vijesti
Stigla procjena banke: Hrvatsko gospodarstvo rast će više no što je prognozirano
Prvi dio konferencije započeo je izlaganjem Nj. E. Yosefa Amranija, veleposlanika Izraela koji se pak osvrnuo na izraelska iskustva suradnje javnog privatnog sektora. 'Partnerstvo je potrebno za ekonomsko društvo te ne smijemo biti protiv profita', rekao je Amranij dodavši kako Vlada mora biti regulator te da mora štititi javni interes i pružiti mogućnosti suradnje sa privatnim sektorom.
Također, konferenciji se pridružio veleposlanik Republike Austrije, NJ. E. Jan Kickert koji je istaknuo kako projekti moraju biti jednostavni,a kako bi bili pristupačniji investitorima.
Sandra Švaljek sa Ekonomskog instituta u svom izlaganju istaknula je pak kako Europska unija od novog modela suradnje javnog i privatnog sektora očekuje novi razvojni ciklus, a osnovni motiv je smanjenje mogućnosti državnog financiranja neophodne infrastrukture. Istaknula je i kako Hrvatska ima sličan motiv.
'Potreba za suradnjom javnog i privatnog sektora naglašenija je još više zbog financijske krize, pristupanja EU te hrvatske specifičnosti', istaknula je dodavši kako je Europska unija shvatila suradnju javnog i privatnog sektora kao političko pitanje, a izazovi su toliko veliki da niti jedan sektor ne može sam.
Istaknula je i kako je u Hrvatskoj izostala snažnija suradnja između javnog i privatnog sektora u općem interesu. 'Nedostatak političke potpore, nedovoljna stručnost javnih tijela, nerazvijenost sektora i niska razina povjerenja mogući su razlozi zbog izostanka suradnje', rekla je Švaljek. 'Ukoliko je takva suradnja i postojala, vrlo brzo se pokazala ranjivom na korupciju', dodala je napominjući kako nam je neophodan novi model suradnje i neki oblik suradničkog upravljanja.
Izlaganje ravnateljice Ekonomskog instituta bilo je ujedno i uvod u panel diskusiju na kojoj su o ovoj temi raspravljali mnogi gospodarstvenici i političari.
Tako je potpredsjednik Vlade Ivan Domagoj Milošević istaknuo kako kriza još uvijek nije gotova te da se Hrvatska kao i sve tranzicijske zemlje mora suočiti sa izazovima za koja moraju imati jasna rješenja. HNS-ov Radimir Čaćić ističe pak kako vlast mora preuzeti odgovornost, balansirati gospodarstvo te uvesti novi model u kojem će stabilizirati tvrtke. S druge pak strane, predsjednik Uprave Hrvatskoga telekoma Ivica Mudrinić napominje kako Hrvatska nema jasnu viziju. 'Javno - privatno partnerstvo je odličan način za rasterećenje državnog proračuna', rekao je Mudrinić napominjući kako nemamo strategiju niti adekvatnog regulatora.