Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Sumorna prognoza za iduću godinu

Nedostatak zapošljavanja guši ekonomski oporavak

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Izvješće Ujedinjenih naroda dalo je sumornu prognozu kretanja globalnog gospodarstva iduće godine, sa stopom rasta od 3,1 posto, te 3,5 posto u 2012. što je nedovoljno za vraćanje milijuna radnih mjesta izgubljenih tijekom ekonomske krize.

Nedostatak zapošljavanja i dalje će gušiti ekonomski oporavak, ocjenjuje se u izvješću 'Svjetsko gospodarsko stanje i i perspektive 2011.' (WESP), koje je pripremio UN-ov Odjel za ekonomska i socijalna pitanja (DESA), UN-ova Konferencija o trgovini i razvoju (UNCTAD) i pet ekonomskih komisija UN-a.

Pročitajte i ovo Aleksandar Vučić Napetost zbog rezolucije Genocid u Srebrenici ponovno izaziva tenzije, Vučić poručio: "Suprotstavit ćemo se koliko možemo" Mahmud Abas, predsjednik Palestinske samouprave Još veća nestabilnost u regiji Palestinske vlasti "preispitat će odnos" sa SAD-om nakon veta u UN-u

Između 2007. i do kraja 2009. najmanje 30 milijuna radnih mjesta u svijetu je izgubljeno uslijed globalne financijske krize, navodi se u izvješću predstavljenom u sjedištu UN-a u New Yorku. Napori vlada usmjereni na fiskalnu strogost mogu samo dodatno potisnuti izglede za brži oporavak zapošljavanja.

'Očekujemo da će put oporavka i dalje biti dug i težak. Brzina oporavka koju smo vidjeli sredinom 2009. počela se usporavati sredinom ove godine, posebno zbog slabosti u velikim razvijenim gospodarstvima, ali također očekujemo da će povući na dolje i rast u zemljama u razvoju', rekao je Rob Vos, direktor razvojne politike i analize Odjela DESA, koji je vodio tim ekonomista UN-a u pripremi izvješća, prenosi Press služba UN-a.

U SAD-u nezaposleno 15 milijuna ljudi

Među razvijenim zemljama, SAD je na putu oporavka ali je njegov tempo slabiji od oporavka nakon ranijih američkih recesija. Nakon 2,6 posto u 2010., očekuje se umjereni rast od 2,2 posto u 2011. i 2,8 posto u 2012.

To je tempo rasta koji ne može bitno smanjiti stopu nezaposlenosti, a za oporavak tržišta rada u SAD-u, gdje je nezaposleno 15 milijuna ljudi, trebat će još najmanje četiri godine, ocjenjuje se u izvješću.

Izgledi za Europu i Japan su slabiji, primjerice za Eurozonu je prognoza rasta BDP-a 1,3 posto u 2011. i 1,9 posto u 2012., dok bi japansko gospodarstvo trebalo rasti za 1,1 posto u 2011. i 1,4 posto u 2012.

Među gospodarstvima u tranziciji, BDP Zajednice neovisnih država (ZND) i Gruzije oporavio se za oko 4 posto u prosjeku u 2010. U 2011. i 2012., tempo oporavka u jugoistočnoj Europi očekuje se da će biti prigušen.

Globalni oporavak predvode zemlje u razvoju

Istraživanje pokazuje da zemlje u razvoju i dalje predvode globalni oporavak ali ih zbog usporavanja u razvijenim zemljama očekuje usporavanje rasta na 6 posto tijekom 2011-2012., što je pad u odnosu na 7 posto u 2010. godini.

Zemlje u razvoju u Aziji, na čelu s Kinom i Indijom, nastavit će s najjačim rastom, do oko 7 posto u 2011. i 2012. godini, prema izvješću.

U Latinskoj Americi je i dalje predviđen relativno snažan rast od 4 posto, iako manje robustan od 5,6 posto, koliko se procjenjuje da iznosi u 2010.

Brazil, motor regionalnog razvoja, nastavlja sa snažnim rastom domaće potražnje i poticanjem izvoza u susjedne zemlje. Sub-regija ima koristi od jačanja gospodarskih odnosa s rastućim gospodarstvima u Aziji.

Solidan oporavak u Africi

Na Bliskom istoku i drugim zemljama u zapadnoj Aziji, očekuje se umjeren rast do 4,7 posto u 2011. i 4,4 posto u 2012.

Oporavak je solidan u većini Afrike gdje se, prema izvješću UN-a, očekuje oko 5 posto godišnjeg rasta u 2011. i 2012. godini.

>> 'Stabilnost kune će biti očuvana, imamo dovoljno municije za to'

>> Rohatinski opet spašavao kunu, ovoga puta s 233 milijuna eura

>> Devalvacija kune donosi manje plaće, rast rata kredita i troškova života

Prijedlozi koji se u izvješću nude za održivi oporavak uključuju pružanje dodatnih fiskalnih poticaja i redizajniranje gospodarske politike prema mjerama koje izravno podupiru rast zapošljavanja, smanjenje nejednakosti dohotka i jačanju održivih proizvodnih kapaciteta na strani ponude. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene