Nedostatak zapošljavanja i dalje će gušiti ekonomski oporavak, ocjenjuje se u izvješću 'Svjetsko gospodarsko stanje i i perspektive 2011.' (WESP), koje je pripremio UN-ov Odjel za ekonomska i socijalna pitanja (DESA), UN-ova Konferencija o trgovini i razvoju (UNCTAD) i pet ekonomskih komisija UN-a.
Pročitajte i ovo
COP29
Klimatski summit UN-a u Azerbajdžanu u sjeni Trumpovih politika koje planira za SAD
EU nema jasan plan
Procurilo izvješće o spremnosti Europe za rat: "Recite građanima da naprave zalihe za 72 sata!"
Između 2007. i do kraja 2009. najmanje 30 milijuna radnih mjesta u svijetu je izgubljeno uslijed globalne financijske krize, navodi se u izvješću predstavljenom u sjedištu UN-a u New Yorku. Napori vlada usmjereni na fiskalnu strogost mogu samo dodatno potisnuti izglede za brži oporavak zapošljavanja.
'Očekujemo da će put oporavka i dalje biti dug i težak. Brzina oporavka koju smo vidjeli sredinom 2009. počela se usporavati sredinom ove godine, posebno zbog slabosti u velikim razvijenim gospodarstvima, ali također očekujemo da će povući na dolje i rast u zemljama u razvoju', rekao je Rob Vos, direktor razvojne politike i analize Odjela DESA, koji je vodio tim ekonomista UN-a u pripremi izvješća, prenosi Press služba UN-a.
U SAD-u nezaposleno 15 milijuna ljudi
Među razvijenim zemljama, SAD je na putu oporavka ali je njegov tempo slabiji od oporavka nakon ranijih američkih recesija. Nakon 2,6 posto u 2010., očekuje se umjereni rast od 2,2 posto u 2011. i 2,8 posto u 2012.
To je tempo rasta koji ne može bitno smanjiti stopu nezaposlenosti, a za oporavak tržišta rada u SAD-u, gdje je nezaposleno 15 milijuna ljudi, trebat će još najmanje četiri godine, ocjenjuje se u izvješću.
Izgledi za Europu i Japan su slabiji, primjerice za Eurozonu je prognoza rasta BDP-a 1,3 posto u 2011. i 1,9 posto u 2012., dok bi japansko gospodarstvo trebalo rasti za 1,1 posto u 2011. i 1,4 posto u 2012.
Među gospodarstvima u tranziciji, BDP Zajednice neovisnih država (ZND) i Gruzije oporavio se za oko 4 posto u prosjeku u 2010. U 2011. i 2012., tempo oporavka u jugoistočnoj Europi očekuje se da će biti prigušen.
Globalni oporavak predvode zemlje u razvoju
Istraživanje pokazuje da zemlje u razvoju i dalje predvode globalni oporavak ali ih zbog usporavanja u razvijenim zemljama očekuje usporavanje rasta na 6 posto tijekom 2011-2012., što je pad u odnosu na 7 posto u 2010. godini.
Zemlje u razvoju u Aziji, na čelu s Kinom i Indijom, nastavit će s najjačim rastom, do oko 7 posto u 2011. i 2012. godini, prema izvješću.
U Latinskoj Americi je i dalje predviđen relativno snažan rast od 4 posto, iako manje robustan od 5,6 posto, koliko se procjenjuje da iznosi u 2010.
Brazil, motor regionalnog razvoja, nastavlja sa snažnim rastom domaće potražnje i poticanjem izvoza u susjedne zemlje. Sub-regija ima koristi od jačanja gospodarskih odnosa s rastućim gospodarstvima u Aziji.
Solidan oporavak u Africi
Na Bliskom istoku i drugim zemljama u zapadnoj Aziji, očekuje se umjeren rast do 4,7 posto u 2011. i 4,4 posto u 2012.
Oporavak je solidan u većini Afrike gdje se, prema izvješću UN-a, očekuje oko 5 posto godišnjeg rasta u 2011. i 2012. godini.
>> 'Stabilnost kune će biti očuvana, imamo dovoljno municije za to'
>> Rohatinski opet spašavao kunu, ovoga puta s 233 milijuna eura
>> Devalvacija kune donosi manje plaće, rast rata kredita i troškova života
Prijedlozi koji se u izvješću nude za održivi oporavak uključuju pružanje dodatnih fiskalnih poticaja i redizajniranje gospodarske politike prema mjerama koje izravno podupiru rast zapošljavanja, smanjenje nejednakosti dohotka i jačanju održivih proizvodnih kapaciteta na strani ponude. (Hina)