Odgovor čovjeka kojeg je magazin Time svojedobno uvrstio među 100 najutjecajnijih ljudi na svijetu, vrlo je jednostavan. Za Fergusona dvojbe nema. Pitanje visine plaća i poreznih troškova rada treba regulirati isključivo usporedbom hrvatske učinkovitosti i konkurentnosti sa ostatkom europskih zemalja.
Pročitajte i ovo
Upozorava MMF
Sukob u Gazi mogao bi utjecati na gospodarstvo: "Postoji mogućnost viših cijena nafte i plina"
Zauzdavanje inflacije
MMF-ovo upozorenje Europi: Moguće su kaotične korekcije cijena stambenih nekretnina
'Može li se Hrvatska natjecati sa najboljim državama Europe? Ako je odgovor 'ne' onda to upućuje na zaključak da plaće u javnom sektoru jesu previsoke kao i troškovi rada u Hrvatskoj općenito. Velika greška koju su Grci napravili je da su sebi dali plaće kao da su Nijemci. To se ne radi ako se ne možeš mjeriti sa Nijemcima u produktivnosti', pojasnio je Ferguson.
Prespor oporavak Hrvatske za Fergusona nije razlog za paniku. Njegova formula za brži rast je jednostavna. Hrvatska mora što prije olakšati pokretanje investicija i smanjiti birokraciju. Takva će reforma automatski smanjiti i nezaposlenost. 'Nezaposlenost ćete smanjiti tako što ćete olakšati propise za pokretanje biznisa i za strane i za domaće investitore da pokreću posao i da ga razvijaju. Da ulažu diljem vaše lijepe obale. Toliko toga može biti urađeno u ovoj zemlji. Ono što vam smeta su loši propisi i neučinkovita birakracija', ističe Ferguson.
Dok Hrvatska zbraja koristi svojeg skorog pridruživanja EU harvardski stručnjak upozorava na zamke koje ono donosi. Upozorava da Hrvatska ne smije ponoviti neke greške koje su napravili Portugal, Irska i Grčka. 'Pridružujete se ovom klubu i dobijete između drugih stvari niže kamate nego ste imali prije ali ako to iskorištavate da posuđujete i posuđujete sve više i više novca završit ćete u dubokoj rupi', rekao je na kraju Ferguson. Više nego korisni savjeti za onu Vladu koja Hrvatsku bude uvodila u EU. Posuđivanje se napokon mora smanjiti a zarađivanje povećati.