Pad kreditnog rejtinga RH komentirao je ministar financija Boris Lalovac koji drži da se u ovoj godini to neće odraziti na državne financije.
Pročitajte i ovo
najveći izvoznik na svijetu
FOTO U Panami otkriven kamion pun kokaina: Pošiljka je trebala završiti u Hrvatskoj
Ministar na mukama
Lalovac ljut: Umjesto 7, uspjelo se uštedjeti tek 2 milijarde kuna!
'Ove godine smo već izašli na financijska tržišta i nadam se da to neće utjecati i ako bi bilo nekih novih zaduženja. Međutim, dugoročno to svakako znači, ukoliko se dogodi neki veći poremećaj na financijskom tržištu to bi svakako utjecalo na stanje javnih financija. Ono što je pred nama je rebalans državnog proračuna u rujnu i ovo je jedno upozorenje također svim ministrima da moramo ozbiljno razmišljati o rashodovnoj strani državnog proračuna', rekao je Lalovac u Metkoviću gdje u neformalnom društvu i mimo protokola prati maraton lađa.
Ministar financija drži da situacija nije tako crna kako se čini.
'Dvije velike promjene koje pokušavamo uvesti, a utjecat će na pozitivnu promjenu rejtinga, to je ostvarivanje gospodarskog rasta i javni dug. Vidjeli ste moj prijedlog, nadam se da će ga premijer i uži kabinet usvojiti, a to je rasterećenje građana što se tiče poreza na dohodak, odnosno proširivanje poreznih razreda što će svakako utjecati na potrošnju. Vidjet ćemo kada ćemo s time krenuti, a kada znate da 60 posto BDP-a ovisi o potrošnji građana i kućanstava da bi to mogao biti jedan pozitivan utjecaj da se taj BDP u konačnici okrene prema pozitivnim brojkama', poručio je Lalovac.
Naglasio je da su mirovine neupitne, također i plaće, ali otvorio je to pitanje jer 31 milijarda kuna, koliko trošimo za plaće dugoročno nije održivo.
Fitch nam snizio kreditni rejting: Očekuju nastavak recesije
Na pitanje hoće li se Hrvatska još zaduživati odgovorio je da ćemo vidjeti kako se bude razvijala ova godina.
'Ono što ćemo pokušati iskoristiti to je povoljno stanje na tržištu. Ukoliko se budemo mogli zadužiti po povoljnim kamatama. Znate da smo se unatoč niskom rejtingu zadužili s kamatom od 4 posto, odnosno 3,75. Ukoliko bude povoljno stanje na tržištu bilo bi ludo ne iskoristiti ga i preduhitriti negativna stanja', zaključio je Lalovac koji drži kako pad kreditnog rejtinga neće imati za posljedicu političku nestabilnost.
'Mi smo članica eurozone i stanje kod nas ovisi i o stanju u eurozoni te centralnoj europskoj banci. Vidite da imamo pozitivan izvoz. Ali, ovo je svakako upozorenje da dugoročno moramo razmišljati o rashodovnoj strani proračuna. Kratkoročno još imamo daha, ali dugoročno, 2015-2016. ukoliko bude većih poremećaja na financijskom tržištu to bi moglo utjecati na javne financije. Zato se nadam da će svi ministri i Vlada ozbiljno raspraviti o rebalansu proračuna', zaključio je Lalovac.
Predsjednik Ivo Josipović je novinarima rekao kako je kreditni rejting obično odraz gospodarskog stanja.
'Znamo da gospodarsko stanje nije dobro. Unatoč nekim povoljnim pokazateljima - rastao je ponovno izvoz - vidimo da nas svijet prepoznaje kao ekonomiju koja nije još izašla iz krize', rekao je predsjednik Republike novinarima uoči početka 17. maratona lađa u Metkoviću kojemu je pokrovitelj. (Hina/Agencija VLM)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook