‘Neoliberalni model je dao svoje. Dogma o svemoćnome tržištu koje sve samo regulira i rješava, uključujući i sebe, definitivno se pokazala promašenom. Država koju se uporno guralo u stranu, ponovno dobiva na važnosti i njezina će uloga u rješavanju krize biti ključna’, rekao je Mesić na summitu skupine koja okuplja jedanaest zemalja sa srednjim dohotkom. Hrvatska u toj skupini, koju još čine Jordan, Ekvador, Gruzija, Honduras, Indonezija, Maroko, Pakistan, Paragvaj, Šri Lanka i Tunis, privremeno ima status promatrača, koji je tražila jer se nalazi u završnoj fazi pregovora o članstvu u Europskoj uniji.
Govoreći o rješavanju problema u svijetu, osobito u financijskom sektoru, energetici i proizvodnji hrane, Mesić je kazao da je potrebno usredotočiti se na dublje uzroke. ‘Uloga države ne smije se svesti na liječenje simptoma, nego je potrebno koncentrirati se na dublje uzroke i na sve popratne pojave’, rekao je Mesić, dodajući da će se tek tada stvoriti uvjeti za ‘posvećivanje problemu koji je u osnovi svih problema s kojima je suočen današnji svijet’.
‘Mislim na problem nerazvijenosti, odnosno na nedopustiv i u svojoj nedopustivosti duboko nemoralan i neetičan jaz između onih koji imaju i onih koji nemaju’, kazao je hrvatski predsjednik. Uoči summita Mesić se sastao i s glavnim tajnikom Arapske lige Amrom Musom s kojim je razgovarao o mirovnom procesu na Bliskom istoku, te o stanju u BiH. ‘Utvrdili smo da postoji realan optimizam za postizanje mira na Bliskom istoku, jer se nova američka administracija uključila u traženje rješenja’, rekao je Mesić hrvatskim novinarima.
Sve nade usmjerene na Obamu
‘Očekuje se da će i izraelski premijer Benjamin Netanyahu prihvatiti konstruktivne razgovore i da se u pregovorima može naći rješenje prihvatljivo i za Palestince i za Izraelce. Sve su nade usmjerene prema novom američkom predsjedniku Baracku Obami i njegovoj administraciji’, rekao je Mesić. On je dodao da je Musu upoznao i sa stanjem u regiji jugoistočne Europe, posebno u BiH. ‘Razgovarali smo i o stanju u BiH i o problemima do kojih dolazi jer je Daytonski sporazum zaustavio rat, ali država nije dobila mehanizme koji joj omogućavaju da se uključi u europske tokove na europskim standardima’, kazao je Mesić.
Sudjelovanjem na summitu skupine G11 Mesić završava službeni dio posjeta Jordanu, a u Hrvatsku se vraća u nedjelju. Skupina G11 osnovana je 2006. na inicijativu jordanskog kralja Abdulaha II. i okuplja zemlje s nižim srednjim dohotkom radi zajedničkog nastupa u pitanjima od međunarodnog interesa kao sto su pregovori o trgovini, povećanje izravne pomoći i olakšanja tereta dugova.
Na summitu G11, koji se održava u hotelu Kempinski na obalama Mrtvog mora, trebao bi se potpisati sporazum o gospodarskoj, trgovinskoj i kulturnoj suradnji članica skupine. Pošto Hrvatska u G11 ima status promatrača, ona ga neće potpisati. Na summitu u Jordanu na razini predsjednika država ili vlada, osim Hrvatske, zastupljeni su Šri Lanka s predsjednikom Mahindom Rajapaksom, Maroko s premijerom Abasom El-Fasijem i Gruzija s predsjednikom Mihailom Šakašvilijem.
Mesić se u petak sastao s jordanskim kraljem Abdulahom II. te u svom govoru na Svjetskom gospodarskom forumu za Bliski istok podržao ideju Mediteranske unije kao poveznice izmedu država sredozemnog bazena i država u njegovu zaleđu. Projekt Mediteranske unije inicirao je prošle godine francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. Svjetski gospodarski forum za Bliski istok okupio je više od 1400 uglednih poslovnih ljudi, političkih dužnosnika i predstavnika civilnog sektora iz 85 zemalja.