Premijer Milanović sigurno će primiti izaslanstvo MMF-a koje dolazi u ponedjeljak u Hrvatsku. Nije to rutinski posjet zamjenice šefice MMF-a Nemat Shafik. Taj financijski policajac čiji su, istina, glavni analitičari priznali nedavno da je preporuka o potpunoj štednji bila kriva, ipak želi vidjeti kako Hrvatska misli dovesti državne financije u red. Što će to MMF predložiti Vladi, a što se ne zna ili što bi to Vlada i guverner središnje banke trebali reći izaslanstvu MMF-a, a oni to ne znaju?
Pročitajte i ovo
brza reakcija
Hrvat postao heroj u Njemačkoj zbog ovog čina: "Svatko bi na mom mjestu to napravio..."
Talijanska speleologinja
Pala u špilju drugi put i opet ostala zarobljena danima: Spašavalo je više od 100 ljudi
Mišljenje MMF-a je važno zbog kreditnih agencija Ono što će MMF čuti više-manje znamo. Nakon pada rejtinga rebalansom se smanjuje proračun jer tek tada Vlada može ostvariti ono što je naumila. Štedi se i na dodacima na plaće državnih službenika, a bitno je i otklanjanje prepreka što se radi nizom zakona koji se moraju izvršiti. Vrlo je bitna i sigurnost za strane investitore, oni moraju znati da sve funkcionira, da sudovi sude kako treba, no to se ne može preko noći.
>> Problem nelikvidnosti: Građani i tvrtke duguju milijarde!
Prva stvar na umu Vlade su reforme, no treba počistiti kaos s neplaćanjima i tvrtkama u dugovima. Linićevim predstečajnim zakonom država planira pola od 42 milijarde kuna likvidirati i jednostavno obrisati jer se ne može naplatiti. A što je s ostatkom, koje su to prve tvrtke koje se planiraju i mogu spasiti?
Kratko i jasno. Spašavamo što se može spasiti - građevinarstvo, oni koji proizvode i izvoz. Najbolnije je je sada građevinarstvo, tvrktke kao što su Dalekovod, Projektgradnja Slavonski Brod i Fenix Vinkovci. Kada se tim tvrtkama pridodaju oni koji proizvode povećava se i količina novca koju treba otpisati, a uskoro će biti poznata i sudbina Dine i Diokija.
Građevinske tvrtke su prve za spašavanje zato što bez njih nema ni javnih investicija. One su dužne preko 10 miilijardi kuna, a što je najšokantnije 5 milijardi su dužne one tvrtke koje nemaju nijednog zaposlenog.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook