Jedina od triju velikih agencija za kreditni rejting koja je povjerovala proračunskoj politici hrvatske Vlade te je početkom rujna povisila prognozu hrvatskog kreditnog rejtinga s 'negativne' na 'stabilnu', manje od tri mjeseca kasnije svoju je prognozu povukla.
Pročitajte i ovo
U VLADI ZADOVOLJNI
Dobre vijesti iz agencije Fitch: Potvrđen kreditni rejting, Plenković - "Hrvatska je pokazala otpornost u krizi"
Dobre vijesti
Fitch podigao rejting Hrvatske zbog ulaska u eurozonu
Riječ je o agenciji Fitch, koja je objavila da dugoročni rejting Hrvatske za zaduživanje u inozemnoj valuti ostaje 'BBB-', ali prognoza je sada ponovno negativna.
>> Zagrebačkom holdingu snižen kreditni rejting
Da bi ocjena Hrvatske ostala u investicijskom rangu potrebno je u srednjem roku početi smanjivati javni dug, smatraju u Fitchu pozivajući se na Vladine smjernice iz srpnja, na temelju kojih su promijenili svoju prognozu u rujnu. No, u agenciji primjećuju da je Vlada u međuvremenu srpanjske smjernice revidirala i one više nisu dovoljne za zadržavanje stabilne prognoze, a ako bi došlo do dodatnih proračunskih podbačaja ili slabijeg rasta BDP-a od očekivanog, nije isključeno ni rušenje rejtinga.
Inače, svaka razina ispod BBB- smatra se 'smećem'.
'Hrvatska je ekonomija opterećena visokim javnim i vanjskim dugom, velikim stupnjem euriziranosti i slabim ekonomskim rastom. Ovi faktori stvaraju nepovoljne okolnosti za mogućnost otplate dugova i Hrvatska je u takvoj situaciji ranjiva. Vladi na naplatu u 2014. i 2015. godini stižu veće rate kredita što samo podcrtava važnost pravovremene fiskalne konsolidacije', ističu u Fitchu.
Nasuprot Vladi, Fitch procjenjuje da će BDP sljedeće godine umjesto 1.8 posto porasti za tek 0.3 posto, odnosno u 2014. za 1.3 umjesto Vladine prognoze od 3 posto. Za hrvatsku ekonomiju kaže da je u stagnaciji, a Ministarstvo financija kritizira zbog preoptimističnih procjena, unatoč činjenici da su tržišta poput talijanskog i dalje u teškom stanju. Kritika je usmjerena i na Vladinu najavu stabilizacije javnog duga na 56 posto BDP-a 2014. godine. Fitch smatra kako je realnije da će do stabilizacije doći dvije godine kasnije i to na 62 posto BDP-a.
'Rujanska revizija prognoze na 'stabilno' temeljila se na Vladinom stavu da će se strogo pridržavati Zakona o fiskalnoj odgovornosti. Novi proračun proturječi toj srednjoročnoj fiskalnoj strategiji i dovodi u pitanje vjerodostojnost Zakona, kojim je određeno da se svake godine do ostvarenja uravnoteženog proračuna potrošnja reže za 1 posto BDP-a', dodaju u Fitchu. Kažu i da promjena u stavu Vlade smanjuje vjerodostojnost njezine fiskalne strategije i utječe na mogućnost otplate dugova.
Kao problem se ističu povećani izdaci za javne investicije, porast novčane mase za isplatu mirovina te za subvencije brodogradilišta. S druge strane, pozitivnim se doživljava ukidanje nultih stopa PDV-a.
'Plan da se deficit u 2013. kreće u zadanim okvirima ovisi o dogovoru Vlade sa sindikatima javnih službenika prema kojem bi se njihove plaće nominalno trebale srezati za 7.9 posto. Postoji rizik da ovo neće biti ispunjeno', upozoravaju u Fitchu.
'Kao što je i Fitch ovdje naveo, naš osnovni problem je pravilo o fiskalnoj odgovornosti. Pravilo koje traži dodatna rezanja u ovakvom dijelu recesije i vremenu krize je jednostavno vrlo teško održati', rekao je ministar financija Slavko Linić reagirajući na ocjenu Fitcha.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook