Iz Fitcha, jedine velike bonitetne agencije koja hrvatski kreditni rejting još nije svrstala u rang investicijskog smeća, danas stižu ne pretjerano ohrabrujuće ocjene stanja proračuna i gospodarstva Lijepe naše.
Pročitajte i ovo
LJUTITI MILE IZ LAKTAŠA
BiH je trebala otvoriti pregovore s EU-om, no Dodik je blokirao državu zbog posjeta premijera jedne zemlje
Napetosti rastu
Pred novom je europskom vladom pozamašan posao: "Ne možemo tratiti vrijeme"
Direktor u Fitchu zadužen za rejtinge država i supranacionalnih organizacija Michele Napolitano Bloombergu je rekao da bi se ulazak Hrvatske u Europsku uniju trebao na gospodarska kretanja odraziti pozitivno, ali 'bez vjerodostojnih srednjoročnih mjera za fiskalnu konsolidaciju i bez uvjerljivih strukturnih reformi, blagotvorni će učinici članstva biti ograničeni'. Pojasnio je da su najveći problemi na tržištu rada te na polju investicija, kojih i dalje nema zbog brojnih prepreka s kojima se suočavaju ulagači.
>> SAD tuži S&P zbog navodnog muljanja s kreditnim rejtinzima
'Bez obzira na nedavno smanjenje plaća u javnom sektoru, čini nam se da Vlada nema previše volje za poduzimanje hrabrijih strukturnih reformi, posebice na tržištu rada. Pravovremena primjena strukturnih reformi održala bi hrvatsko gospodarstvo te bi potvrdila njezin kreditni rejting', istaknuo je Napolitano.
Na kraju je rekao kako će tijekom ove godine Hrvatska vjerojatno uspjeti vraćati dugove koji dospiju na naplatu, uz napomenu kako će se izloženost vanjskim ekonomskim šokovima povećati.
Na Napolitanovoj je liniji i Abbas Ameli-Renani, analitičar u Royal Bank of Scotland. On je Bloombergu kazao da je osnovna prednost učlanjenja u EU mogućnost povlačenja novca iz njezinih strukturnih fondova. 'No, izostanu li strukturne reforme, Hrvatska će vrlo vjerojatno pasti na začelje država koje iz fondova povlače najmanje sredstava', rekao je.
Inače, Fitch hrvatski kreditni rejting ocjenjuje s 'BBB-', što je najniža moguća ocjena u investicijskom rangu.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook