Uspješna turistička sezona Hrvatsku je spasila od duboke recesije i još gore pozicije od one u kojoj se sada nalazi. Gotovo petina hrvatskog BDP-a proizlazi iz turizma, no Hrvatska je, uz iznimku Grčke, na začelju kolone gospodarskog oporavka europskih zemalja. 'Unatoč tome što ju se smatra najnaprednijom tranzicijskom zemljom, Hrvatska ima pravih problema s gospodarskim rastom te niskom bazom izvoza', tvrdi Christian Keller iz Barclays Capitala.
Pročitajte i ovo
RANIJE OD PLANIRANOG
Velike promjene na svjetskom poretku: Kina uskoro postaje najveća svjetska ekonomija?
Hrvatsko gospodarstvo na respiratoru
Gospodarstvo pred kolapsom, a poslodavci očajni: ''Pet tisuća obitelji bit će zahvaćeno ovim mjerama“
>> Hrvatsku bolja vremena čekaju tek u drugoj polovici 2012.
>> Godinu ćemo završiti s Grčkom, na dnu
Najnovije prognoze koje je hrvatska Vlada donijela govore o dodatnom padu ekonomije za 1,8 posto u ovoj godini te rastu od 1,5 posto u idućoj te 2,1 posto u 2012. godini. Ekonomski stručnjaci Europske banke za rekonstrukciju i razvoj, ipak su nešto optimističniji i predviđaju ekonomski rast Hrvatske u idućoj godini od čak dva posto.
Realan proračun
Hrvatska, međutim, izgleda tromo u usporedbi s njezinim susjedima na Balkanu, koji isto tako nisu unutar EU-a. Financial Times navodi, citirajući premijerku Jadranku Kosor, kako je Hrvatska za iduću godinu donijela 'realan proračun za vrijeme u kojem se trenutno živi'. Istovremeno, pozivi MMF-a za dubokosežnim reformama i novim standby kreditom, kod nas nisu naišli na plodno tlo. Ti isti krediti, s druge strane, pomogli su Srbiji i BiH da brže prebrode krizu.
'U Hrvatskoj prevladava mišljenje kako se zemlja dobro snalazi i bez MMF-a. Ono što je isto tako važno, po mojem mišljenju, jest i shvaćanje kako je globalna kriza predstavila mogućnost provođenja prijeko potrebnih strukturalnih reformi, koje su do dana današnjeg uvelike propuštene', rekao je za Financial Times Goran Saravanja iz UniCredit grupe.
Unatoč tome što ju se smatra najnaprednijom tranzicijskom zemljom, Hrvatska ima pravih problema s gospodarskim rastom te niskom bazom izvoza
Christian Keller, Barclays Capital
Rohatinski kao jezičac na vagi
Hrvatska, međutim, nosi težak teret vanjskog duga sa sobom, koji iznosi oko 88 posto BDP-a i dolazi uglavnom iz privatnog sektora. S druge strane, pravovremena intervencija guvernera HNB-a Željka Rohatinskog i konstantno držanje tečaja kune, spriječili su da ionako teška situacija bude još gora, možda i poput one u Grčkoj.
Iako je klimava vladajuća koalicija premijerke Kosor oklijevala s provođenjem teških reformi, iz Banskih dvora se nadaju novim sredstvima i poboljšanom moralu nakon ulaska u EU. No, neke stvari još su uvijek neriješene, a uvjet su za dovršenje pregovora. Jedno od tih bolnih pitanja su i brodogradilišta.
Hrvati veći euroskeptici od građana EU
Povrh svega toga, Hrvati su postali veću euroskeptici od samih građana EU-a, pokazalo je najnovije istraživanje Gallup Balkan Monitora. Ipak, analitičari u Zagrebu smatraju kako će se većina građana izjasniti pozitivno za ulazak Hrvatske u EU, jednom kad se odredi konačan datum ulaska.
Jedino čime je Bruxelles impresioniran, jest trenutna antikorupcijska kampanja, koja se provodi u Hrvatskoj. Iako je brojnim aferama i uhićenjima poslovanje određenih tvrtki kratkoročno usporeno, vjerojatno su spriječene i nove malverzacije. 'To je odlično za društvo', zaključio je Saravaja.