'Odnosi u pitanjima energetike između EU-a i njezinih susjeda trebaju se temeljiti na pouzdanosti i predvidljivosti. Postojeće obveze u vezi s opskrbom i tranzitom moraju se poštivati u svim okolnostima', ističe u priopćenju češko predsjedništvo izražavajući žaljenje 'što nisu ispunjena jamstva o opskrbi energijom' .
Pročitajte i ovo
problemi s plinom
Europska zemlja uvela izvanredno stanje: "Putin nas drži kao taoce"
Oglasila se Moskva
Hoće li Rusija lansirati još jednu hipersoničnu balističku raketu? Kremlj najavio odgovor na ukrajinski napad
Češko predsjedništvo je nešto ranije objavilo da najavilo je da će sazvati krizni sastanak stalnih predstavnika zemalja članica (COREPER) u Bruxellesu u ponedjeljak o tom sporu, za koji i Rusija i Ukrajina obećavaju da neće pogoditi druge europske države.
>> Ukrajina najavila 'konfiskaciju' plina
>> Rusija i Ukrajina još nisu postigle dogovor oko plina
>> EU poziva Rusiju i Ukrajinu na rješavanje plinskog spora
Istodobno, Europska komisija je objavila da je od operatera za isporuku plina u Mađarskoj i Poljskoj dobila obavijesti o smanjenoj isporuci plina preko ukrajinskih plinovoda. Mađarska dobiva 10 milijuna prostornih metara plina manje od ugovorenih 42 milijuna prostornih metara. Poljska dobiva šest posto manje plina od ugovorene količine. U Poljskoj, međutim, ističu da im je povećana isporuka plina iz Rusije preko bjeloruskog plinovoda.
'Bit ću u kontaktu sa svim uključenim stranama kako bi se utvrdili uzroci nepravilnosti i tražit ću trenutačni nastavak isporuke plina zemljama članicama EU-a', istaknuo je povjerenik Europske komisije za energiju Andris Piebalgs.
U Europi strahuju od ponavljanja situacije iz siječnja 2006. godine kada je zbog rusko-ukrajinskog spora znatno poremećena opskrba plinom zemalja članica EU-a. Oko 80 posto plina koji u EU-u stiže iz Rusije dolazi kroz ukrajinske plinovode.