Čelnici skupine najrazvijenijih zemalja G-8, ovoga su tjedna izrazili potporu međunarodnom sastanku o financijskoj krizi, a Bush je kazao kako se o tome savjetovao i s japanskim premijerom Tarom Asom, predsjedavajućim skupine G-8.
Pročitajte i ovo
Sve snažniji pritisak na Putina
'Imamo timove koji stalno prate gdje treba napraviti dodatni pritisak'
U Slovačkoj i Nikolić
Josipović na summitu u Slovačkoj o rastu i oporavku od krize u Europi
'Veselim se da ću biti domaćin tog sastanka u bliskoj budućnosti. Biti će zastupljene i razvijene i zemlje u razvoju. Svi ćemo zajedno raditi na jačanju i modernizaciji financijskih sustava naših zemalja, kako bi osigurali da se kriza ne ponovi', izjavio je Bush u Camp Davidu, kraj Washingtona, gdje je primio francuskog predsjednika Nicholasa Sarkozya i predsjednika Europske komisije Jose Manuela Barrosa.
Kazavši kako će sa Sarkozyem i Barrosom, te s drugim čelnicima idućih dana, razmijeniti zamisli o reformama financijskog sustava koje bi bile tema summita, Bush je naglasio kako je 'nužno da se kod uvođenja regulatornih i institucionalnih promjena, očuvaju temelji demokratskog kapitalizma, predanost slobodnom tržištu, slobodnom poduzetništvu i slobodnoj trgovini'.
>> Bush objavio plan ulaganja u banke
Bush je dodao da sudinici summita trebaju biti otvoreni za ideje iz cijelog svijeta, te da se zemlje moraju oduprijeti 'opasnom izazovu gospodarskog izolacionizma'.
Bush nije rekao kada bi se summit mogao održati, a Sarkozy je naznačio mogućnost da to bude prije kraja studenoga u New Yorku.
Francuski predsjednik Sarkozy je naglasio kako 'je riječ o svjetskoj krizi za koju treba naći svjetsko rješenje'.
Svaka regija u svijetu, počev od SAD i EU te Azije, nastoji naći odgovor na krizu, no 'odgovor će biti djelotvorniji ako ga nađemo zajedno, ako govorimo istim jezikom i zajedno gradimo kapitalizam budućnosti', rekao je Sarkozy.
'Mi želimo summit, zemalja G-8 kao što je rečeno i bez sumnje zemalja G-5, kako bi zajedno s azijskim i drugim zemljama našli svjetsko rješenje', kazao je Sarkozy, dodajući kako to treba učiniti brzo, po mogućnosti prije kraja studenoga, i to u New Yorku gdje je kriza i počela.
'Hedge' fondovi ne mogu nastaviti djelovati kao do sada, porezne oaze također, kao ni financijske institucije koje su bez ikakva nadzora, to više nije prihvatljivo, naglasio je francuski predsjednik.
'Međunarodni financijski sustav, njegova temeljna načela i propisi te njegovi institucije trebaju reforme. Potreban nam je globalni financijski red', kazao je Jose Manuel Barroso.
EU i SAD, po njegovim riječima, moraju zajednički pokazati put prema međunarodnom odgovoru na financijsku krizu i pridonijeti globalnom gospodarskom rastu.
Sarkozy je ranije predložio i reformu bonitetskih agencija te moguće promjene u sustavu valuta, a britanski premijer Gordon Brown među ostalim predlaže i osnivanje tijela za nadzor 30 najvećih svjetskih banaka.
Sarkozy i Barroso su posjetili Camp David, kako bi se sastali s Bushem, na povratku sa summita EU-Kanada i summita Frankofonije u Quebec Cityu.
SAD i EU predlažu seriju summita o izazovima globalnog gospodarstva
Sjedinjene Države i Europska unija predložit će svjetskim čelnicima održavanje serije summita posvećenih izazovima pred kojima se nalazi svjetsko gospodarstvo, od kojih bi se prvi trebao održati u SAD-u nakom izbora 4. studenoga, objavljeno ja nakon sastanka SAD i EU u Camp Davidu kraj Washingtona.
Američki predsjednik George W. Bush, francuski predsjednik Nicholas Sarkozy, čija zemlja predsjedava s EU te predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso 'imali su vrlo pozitivno raspravu o nastavku koordinacije koraka potrebnih da se riješi kriza u današnjoj globalnoj ekonomiji', priopćila je Bijele kuća nakon njihovog sastanka u Camp Davidu.
Bush, Sarkozy i Barroso su se suglasili da će idućeg tjedna svjetske čelnike upoznati sa idejom o započinjanju serije summita posvećenih izazovima s kojima se susreće globalno gospodarstvo.
Prema priopćenju, prvi summit trebao bi biti održan u SAD ubrzo nakon izbora, kako bi se razmotrio napredak ostvaren u rješavanju sadašnje krize i tražio načelni sporazum o reformama potrebnim da se izbjegne ponavljenje krize i osigura globalni prosperitet u budućnosti.
>> EU prihvatila plan spašavanja banaka
Kasniji summiti bili bi usredotočeni na provedbu sporazuma o konkretnim koracima koje će se poduzeti da bi se ispunila ta načela, dodaje u priopćenju Bijela kuća.
Američki predsjednik ranije je izjavio da će na prvom summitu u SAD-u biti zastupljene i razvijene i zemlje u razvoju, kako bi svi zajedno radili na jačanju i modernizaciji nacionalnih financijskih sustava i osigurali da se kriza ne ponovi.
Također je naglasio kako je 'nužno da se kod uvođenja regulatornih i institucionalnih promjena, očuvaju temelji demokratskog kapitalizma, predanost slobodnom tržištu, slobodnom poduzetništvu i slobodnoj trgovini'.
Francuski predsjednik Sarkozy je kazao kako 'je riječ o svjetskoj krizi za koju treba naći svjetsko rješenje'.
Svaka regija u svijetu, počevši od SAD i EU te Azije, nastoji naći odgovor na krizu, no 'odgovor će biti djelotvorniji ako ga nađemo zajedno, ako govorimo istim jezikom i zajedno gradimo kapitalizam budućnosti', rekao je Sarkozy.
'Međunarodni financijski sustav, njegova temeljna načela i propisi te njegovi institucije trebaju reforme. Potreban nam je globalni financijski red', kazao je Jose Manuel Barroso. EU i SAD, po njegovim riječima, moraju zajednički pokazati put prema međunarodnom odgovoru na financijsku krizu i pridonijeti globalnom gospodarskom rastu.
Podrška frankofonih zemalja održavanju međunarodnog summita
Šefovi država i vlada frankofonih zemalja obvezali su se na podršku održavanju međunarodnog summita o međunarodnoj krizi, izjavio je premijer Stephen Harper zatvarajući XII. summit frankofonije u Quebecu.
Harper je potvrdio da je Madagaskar izabran za organizaciju 13. summita frankofonije 2010. a DR Kongo 2012. Međunarodna organizacija frankofonije broji 70 zemalja i vlada članica i promatrača.
Istaknuo je da je ovaj 'prvi forum sjever-jug' bio prigoda za 'podršku ideji koju nam je sugerirao francuski predsjednik Nicolas Sarkozy o organiziranju tog foruma kako bismo mogli u neku ruku ponovno utemeljiti naše financijske institucije', kazao je Harper.
Taj je međunarodni summit o financijskoj krizi 'vrlo važan za budućnost', izjavio je kvebečki premijer Jean Charest.