Prema riječima francuskog predsjednika i predsjedatelja Europskog vijeća Nicolasa Sarkozya, Europska unija također želi da se sljedeći mjesec održi svjetski summit na kojem bi se pokrenula reforma globalnog financijskog sustava kako bi se ubuduće izbjegle krize poput sadašnje.
Pročitajte i ovo
Zastupnici traže smanjenje kamata
'Banke moraju preuzeti odgovornost za krizu'
Bush objavio plan ulaganja u banke
U sklopu priprema za taj summit, Sarkozy i predsjednik Komisije Jose Manuel Barroso u subotu će se u Camp Davidu sastati s američkim predsjednikom Georgeom W. Bushem.
Na tom summitu, Europa se neće zadovoljiti samo dogovorom o načelima nego želi konkretne odluke.
'Europa će se boriti da taj summit donese konkretne rezultate, a ne samo načela', rekao je Sarkozy.
Čelnici EU-a istaknuli su u svojim zaključcima nužnost razvoja koordiniranog sustava nadzora financijskog sektora na europskoj razini. 'Nijedna banka ne bi više trebala djelovati bez nadzora', rekao je Sarkozy.
Sarkozy se zauzeo i za koordinirani pristup zemalja članica EU-a i rješavanju ekonomske krize. 'Kada možemo djelovati koordinirano na rješavanju financijske krize, iz koje još nismo izišli, trebamo isto tako raditi i na rješavanju ekonomske krize', rekao je Sarkozy. On je najavio da će do kraja godine izići s inicijativama kako doći do takvog pristupa, odbivši govoriti o pojedinostima.
'Imam više ideja o tome, ali sada nije ni mjesto ni vrijeme da ih stavim na stol', rekao je Sarkozy. Dodao je kako u ovom trenutku nema suglasnosti među zemljama članicama da se koordiniraju ekonomske politike, što bi moglo voditi i do stvaranje jedne vrste ekonomske vlade.
Sarkozy je izjavio da su zemlje članice EU-a ostale pri svojim ciljevima u pogledu borbe protiv klimatskog zagrijavanja unatoč stanovitim rezervama pojedinih članica.
'Postigli smo suglasnost o ciljevima koji ostaju isti', rekao je Sarkozy. Suglasnost je također postignuta i oko toga da se do kraja ove godine postigne dogovor o klimatsko-energetskom paketu.
'Nećemo popustiti u borbi protiv klimatskih promjena, nije riječ o izboru između borbe protiv klimatske promjene i rješavanja financijske krize', rekao je Sarkozy.
Nekoliko zemalja ima rezerve oko dugoročnog plana za smanjenje emisije stakleničkih plinova i alternativnih izvora energije u trenutku kada se Europa bori s financijskom krizom, koja se već osjeća i u realnoj ekonomiji.
Italija, Poljska i nove zemlje članice smatraju da bi za njihova gospodarstva ispunjavanje tih ambicioznih ciljeva bilo preveliki teret.
EU je prošle godine najavio da će do kraja ove godine dogovoriti zakonski paket koji ima za cilj do 2020. godine smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 20 posto, povećati na 20 posto udio obnovljivih izvora energije i povećati na 20 posto udio biogoriva u prometnom sektoru.
Sarkozy je rekao da je Europsko vijeće zadužilo Komisiju da sa zemljama koje imaju s tim problema pronađe prihvatljivo rješenje, kako bi se energetsko-klimatski paket mogao usvojiti u prosincu.
Čelnici su izrazili odlučnost da poduzmu potrebne mjere za poticanje gospodarskog rasta i zapošljavanja te zadužili Komisiju da do kraja ove godine izrade prijedloge propisa koji bi trebali osigurati konkurentnost europske industrije.
Na summitu je bilo riječi o nastavku ratifikacije Lisabonskog ugovora. Tom pitanju Europske vijeće će se vratiti na summitu u prosincu, na kojem će pokušati definirati rješenje za izlaz iz krize nastale odbijanjem Lisabonskog ugovora na referendumu u Irskoj.
Čelnici EU-a su također usvojili Paket o imigraciji i azilu, neku vrstu deklaracije u kojoj ističu spremnost da razviju zajedničku politiku u tim područjima.