Krećemo od vrha, a on i dalje pripada Opel Astri. Točnije, Astrama. Naime, njemački se model lani prodavao u aktualnoj generaciji: kao hatchback, coupe, limuzina, karavan i kabriolet, te kao model prethodne generacije. Prodano ih je ukupno 2.987 primjeraka, pa kad bi taj rezultat približno podijelili na dva automobila, onda bi situacija bilo drugačija. Toliko da bi Astru možda ugrozio i prošle godine drugoplasirani Golf. Doduše, i slavni se kompakt jedno vrijeme prodavao u dvije generacije, no to je bilo tek tri mjeseca, početkom godine. Sumiramo li, Golf je ubacio u šestu brzinu, dok je Astra ostala u petoj. No upravo pristigla, najnovija generacija Astre, mogla bi izravnati odnos snaga.
Pročitajte i ovo
Praktičnija Astra
Opel predstavio karavansku Sports Tourer izvedbu nove Astre
Borba za svaki gram
[PREMIJERE] Opel Astra K
Ostajemo kod Golfa koji je, dakle, ugrabio jedan posto više tržišnog udjela i, što je važnije, prestigao je Renault Clio, drugi model koji se konstantno prodaje u dvije generacije. Nadalje, Clija je prestigla i Škoda Octavija. I ona se nudi u dvije generacije te je prilično omiljena u flotnoj prodaji pa je tako, krajem godine, i MUP obnovio svoj vozni park novim Octavijama. S druge strane, u Renaultu trebaju biti zadovoljni uspjehom Megana. 2008. je bio deveti, a sada je skočio na peto mjesto. S osmog na šesto mjesto progurao se Ford Focus, ponajviše zahvaljujući primamljivim popustima, dok je snažan skok od čak pet mjesta napravio Volkswagen Polo. Mališan je pobrao sve značajnije europske i hrvatske nagrade. Uspjeh, stoga nije slučajan.
Još impresivniji uspjeh Kije Ceed
A sličan uspjeh bilježi i Suzukijev najprodavaniji model, za naše i slična tržišta odlično pogođeni mini SUV, model SX4. Peugeot 308 ne može ugroziti Astru, Golfa pa ni Megana ali je skok s 16. na deveto mjesto prilično impresivan. No još je impresivniji uspjeh Kije Ceed. Korejac puše za vrat 308-ici te se s 19. mjesta iz 2008, sada uvrstio u Top 10. Peugeot 207 je pak ispao iz desetorice najboljih, jednako kao i Škoda Fabija ali i Opel Corsa. Naime, Corsa je 2008. čvrsto držala četvrto mjesto da bi sada pala na 13., s padom udjela od 1,20 posto. Logično je za očekivati neke nove prodajne akcije kako bi se Corsa oporavila od bolnog pada. Možda je pad uzrokovan i snažnim popustima na Chevrolet modele, koji se u Hrvatskoj prodaju pod istom kapom kao i Opel.
Naime, Aveo je prodan u samo 17 primjeraka manje od Corse, dok je vrlo dobar uspjeh postigao i prošlogodišnji najjeftiniji automobil na tržištu, Chevrolet Spark. Nissan može biti prilično zadovoljan snažnim prodorom svog modela Qashqai, čije su se isporuke lani konačno normalizirale. A ukupnu sliku Citroena popravio je model C-Crosser, pristigao kao višak s ruskog tržišta. 2008. ih je prodano svega 42, a prošle godine čak 14 puta više. S cijenom od svega 150 tisuća kuna, planuli su doslovce u jednom danu. Rumunjska je Dacia sve bolje prihvaćena kod hrvatskih kupaca. Sandero se prodaje prilično dobro, pa je na ljestvici uspio nadmašiti i Citroen C3 i Suzuki Swift.
Sve u svemu, 2009. je godina koja nikome nije donijela ništa dobro. Nadamo se kako gore od ovoga hrvatsko tržište automobila ne može pasti. Osim zastupnika, prodavača i servisera - od kojih su neki već stavili ključ u bravu, 50-postotni pad prodaje snažno pogađa i državnu blagajnu. Pažljivo ćemo stoga, pratiti nastavak hrvatske auto sage.
Emisiju Automotiv možete gledati u njedjeljnom jutarnjem terminu na programu Nove TV.