Zagrebački koncert bio je 45. po redu unutar europske turneje, no zamor materijala nije postojao, a Gahanov glas je u odličnoj formi.
Dugo iščekivani zagrebački koncert grupe Depeche Mode napokon se dogodio. Okolnosti nisu htjele da ovaj kultni elektro pop bend bude među prvim inozemnim izvođačima koji su koncertno otvorili zagrebačku Arenu, no važno je da se koncert dogodio i s godinu dana zakašnjenja. 'Tour Of The Universe' nije zaobišao Zagreb, koji je imao tu sreću da Depeche Mode održi koncert na Valentinovo (kome je taj podatak značajan).
Pročitajte i ovo
Mali čin dobrote, veliki dar života
Poziv na dobrotu: Zaklada Ana Rukavina nastavlja svoju misiju na tradicionalnom koncertu Želim život
Tour of the Universe
Depeche Mode u Zagrebu na Valentinovo!
Zagrebački koncert bio je 45. po redu unutar europske turneje koja je započela još 31. listopada prošle godine, a Davidu Gahanu i društvu je preostalo još šest koncerata nakon kojeg će se zasluženo odmoriti. Da je turneja pri kraju i da je bend eventualno izmoren, zagrebačka publika nije mogla osjetiti, jer je Depeche Mode zvučao svježe i raspoloženo za svirku. Gahanove glasnice su bile u odličnoj formi, a u dvosatnom koncertu još jednom je dokazao da je rođeni frontmen i karizmatik.
Tijekom nastupa tri puta je mikrofon preuzeo Martin Gore. Iako je publika prihvatila njegove balade, ipak se radilo o intermecu tijekom kojeg je tenzija cijelog koncerta splašnjavala, dok je Gahan u tim trenucima iza bine dolazio do daha. Pored toga Martinove pjesme su bile u potpuno drukčijoj stilskoj maniri. Intimne balade aranžirane samo s klavirskom pratnom, nisu nudile Depeche Mode impuls zbog kojeg je publika došla. Nisu to bile situacije slične onima na koncertima od Stonesa kad Keith Richards zapjeva, pa su to i dalje Stonesi. Gore je u potpunosti mijenjao ozračje, i to se nije dobro uklapalo u opću sliku.
Koncert je ima dva uzleta, ako se ne računa 'Personal Jesus' na bisu kojim je zatvoren nastup. Prvi je počeo s 'Walking In My Shoes' i nastavio s 'It's No Good', da bi kulminacija slijedila s 'Question Of Time' koju je grupa prearanžirala tako da je zvučala kao da je primjerice izvodi Ramstein, da bi situaciju donekle smirila 'Precious', nakon koje je Gahan pauzirao.
Tenzije su ponovo skočile u drugom dijelu koncerta s 'Policy Of Truth', dok je kulminacija slijedila s 'I Feel You', 'Enjoy The Silence' i 'Never Let Me Down Again', kojom je završio i službeni dio koncerta.
S tehničke strane gledano, radilo se o audio vizualnom spektaklu. Zvuk je bio kristalno čist i glasan, dok je veličina video zida bila dimenzija pozornice, što je na istom mjestu u Zagrebu imala jedino Beyonce prošle godine. Kao predgrupa nastupila je elektro atrakcija iz Essexa Nitzer Ebb, što je vjerojatno prilično razveselilo one starije slušatelje koji su bolji poznavaoci prilika na europskoj elektro sceni, jer Nitzer Ebb ima svega dvije godine manje staža od Depeche Modea (osnovani su davne 1982. godine). A čak ni članovi Depeche Modea ne skrivaju svoje oduševljenje na službenoj stranici činjenicom što nastupaju zajedno sa svojim kolegama koji su zajedno s njima bili istinski elektro pioniri početka osamdesetih.
Koncert Depeche Modea očekivano je ispak koncert mjeseca, no lako se može dogoditi da bude i koncert godine, sve ovisi o tome hoće li recesija zadesiti koncertnu ponudu.