Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Svjetski oceani sve kiseliji

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Znanstvenici američke vlade kažu da globalno zatopljavanja izaziva alarmantno povećavanje kiselina u svjetskim oceanima, što bi, na koncu, moglo ugroziti morske ekološke sustave.

U najnovijem izvješću, znanstvenici su koristili mjerilo, uobičajeno poznato kao pH, koje izražava razinu kiselosti u nekoj supstanci. 

Pročitajte i ovo Ilustracija (Foto: Guliver/Thinkstock) Problem uočen na 700 mjesta Klimatske promjene ne prijete samo ljudima: U oceanima nestaje kisika, ugrožen opstanak brojnih vrsta Plastika nasukana na plaži (Foto: AFP) Ugroženost ekoloških sustava Skup i poguban problem: Zagađenje mora plastikom svjetsku ekonomiju godišnje košta više od 2,5 milijardi dolara

Niski broj pH znači da se radi o jakoj kiselosti. Prema tvrdnjama znanstvenika, pH oceana se snizio za desetinu jednog postotka – sa 8,2 na 8,1 – od 1800. do danas, a očekuje se da će se pad nastaviti do 7,9 do 2050. godine.

Kako je rečeno, porast koncentracija kiselina u oceanima oslabit će i na koncu i uništiti živopisne koraljne grebene koji ovise o kalciju u morskoj vodi kako bi izgradili svoje oklope i kosture. 

Znanstvenici kažu da je veliko povećanje u korištenju fosilnih goriva dovelo do povećanja koncentracije ugljičnog dioksida, vezanog u Zemljinoj atmosferi. 

To izaziva takozvani 'efekt staklenika', odnosno temperatura na površini Zemlje raste. 

Globalno zatopljavanje okrivljuje se i za druge velike promjene u okolišu, poput otapanja polarnog leda i jačih tropskih oluja.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene