Genčovska, povjesničarka koja je završila i vojnu akademiju te je stručnjakinja za sigurnosna i vojna pitanja, u Banskim dvorima je razgovarala s Plenkovićem o situaciji u Ukrajini, pri čemu je naglašeno puno suglasje stavova dviju država o tamošnjem ratu i daljnjoj pomoći toj zemlji, priopćeno je iz vlade.
Premijer je bugarsku ministricu izvijestio o završnim pripremama Hrvatske za ulazak u šengenski prostor i eurozonu, kao i o pristupanju u Organizaciju za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), što je zajednički cilj obiju država.
Razmijenjeni su i stavovi o procesu proširenja Europske unije te stanju na jugoistoku Europe, stoji u priopćenju.
Pročitajte i ovo
ZASTRAŠUJUĆE BROJKE
UN objavio zabrinjavajuće izvješće o izbjeglicama iz Ukrajine: Pogledajte koliko je ljudi napustilo svoje domove
O situaciji u tom dijelu Europe Genčovska je razgovarala i s predsjednikom Sabora s kojim se suglasila da je "ključno spriječiti prelijevanje krize s teritorija Ukrajine na područje zapadnog Balkana".
Kako je priopćeno iz Sabora, Jandroković je pritom ponovio važnost konstitutivnosti i jednakopravnosti sva tri naroda u susjednoj Bosni i Hercegovini.
Jandroković i bugarska šefica diplomacije ponovno su oštro osudili rusku agresiju i naglasili solidarnost dvaju naroda s ukrajinskim. Razgovaralo se i o humanitarnoj i tehničkoj pomoći Ukrajini te o prihvatu izbjeglica, dodaje se u priopćenju.
Genčovska se u četvrtak susrela i s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom, složivši se da je potrebno učiniti sve da se posljedice ruske agresije na Ukrajinu "ne bi prelile na područje zapadnog Balkana i jugoistočne Europe".
Pročitajte i ovo
Humanitarni koridor
Ukrajinci postigli novi dogovor s Rusima o Mariupolju? "Molim vas, pratite službene informacije"
"Tu postoji nažalost još uvijek u stanovitom smislu ozbiljan potencijal stvaranja nestabilnosti budući da je zapadni Balkan u stanovitom smislu također i poligon za razna geostrateška nadmetanja", kazao je Grlić Radman.
Genčovska je u tom kontekstu istaknula da je bugarsko-hrvatska suradnja u sklopu NATO-a "jako dobra" te da suradnja između članica NATO-a uvjetuje i sigurniji jugoistok Europe.
Bugarska ministrica istaknula je da Bugarska "potpuno podržava težnje Hrvatske za rješavanjem krize u Bosni i Hercegovini".