Goffus je na tiskovnoj konferenciji nakon odvojenih sastanaka s premijerom Kosova Albinom Kurtijem i kosovskom predsjednicom Vjosom Osmani konstatirao kako Kosovo i Srbija nisu poslušali međunarodne pozive da poduzmu korake ka deeskalaciji napetosti u koje su uključeni etnički Srbi na sjeveru Kosova, a koje su prijetile mirovnim snagama NATO-a.
Nasilje na sjeveru Kosova, gde živi oko 50.000 Srba i čine lokalnu većinu, izbilo je koncem svibnja nakon što su gradonačelnici, etnički Albanci, uz asistenciju policije po nalogu Prištine, preuzeli dužnost poslije lokalnih izbora koje su većinski Srbi bojkotirali, a izlaznost bila tek 3,4 posto.
"Nismo vidjeli nikakav napredak ka deeskalaciji. To ugrožava sigurnost i bezbjednost svih ljudi na Kosovu, kao i osoblja NATO-a", rekao je Goffus.
On je naveo da su 93 vojnika mirovnih snaga u misiji NATO-a (KFOR), ozlijeđena u sukobima s prosvjednicima na sjeveru 29. svibnja, premda je KFOR ranije priopćio da ih je ozlijeđeno 30, dok su liječnici u zdravstvenom centru na sjeveru rekli da je ozlijeđeno više od 50 Srba prosvjednika.
"Neprihvatljivo i ne može se ponoviti"
Goffus je, prema izvješću kosovskih medija, rekao da je to "apsolutno neprihvatljivo i ne može se ponoviti", te da je tu poziciju NATO "jasno stavio do znanja i srpskim vlastima".
Visoki dužnosnik NATO-a naglasio je "vidljiv pad praktične i političke koordinacije" s Kosovom, ocijenivši da je to protivno "euroatlantskim težnjama kosovskog naroda".
Ukazavši na krizu izazvanu ruskom invazijom na Ukrajinu u veljači 2022. godine, Goffus je poručio da Europi nije potreban novi sukob.
"Nitko ne bi trebao riskirati još jedan sukob u Europi koji bi potkopao mir i stabilnost stečenu tolikim žrtvama", rekao dužnosnik NATO-a.
Sjedinjene Države i Europska unija, koja moderira dijalog Beograda i Prištine, nastoje intenzivnim diplomatskim akcijama potaknuti dvije strane na deeskalaciju napetosti i povratak za pregovarački stol, videći kao dominatnog uzročnika aktualne krize kosovskog premijera Albina Kurtija čije akcije ne pridonose smirivanju napetosti na sjeveru.
"Najžešća tortura i progon"
Specijalni izaslanik EU-a za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak objavio je danas na Twitteru poslije sastanka s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu da je imao "iskren i otvoren razgovor" o daljem putu "uključujući potrebu za novim lokalnim izborima uz sudjelovanje kosovskih Srba i povratak dijalogu".
Lajčak je ocijenio da su sastanak i putovanje pomogli da se razjasne naredni koraci.
Vučić je, pak, na Instagramu istaknuo kako je upozorio Lajčaka da je srpski narod na Kosovu izložen "najžešćoj torturi i progonu u proteklih 15 godina" i ponovio mu zahtjeve "za poštivanje njihovih prava i sigurnost".
Vučić je rekao kako je pozvao međunarodnu zajednicu da se "konkretnije angažira po svim pitanjima".