Njemačka je započela šestomjesečni eksperiment četverodnevnog radnog tjedna koja će omogućiti zaposlenicima u 45 kompanija diljem zemlje da rade jedan dan manje tjedno za istu plaću.
Inicijativu, u kojoj sudjeluju samo tvrtke čiji se rad može prilagoditi kraćem radnom tjednu, vodi berlinska konzultantska tvrtka Intraprenör u suradnji s neprofitnom organizacijom 4 Day Week Global (4DWG).
Zagovornici kraćeg radnog tjedna nadaju se da će rad četiri dana u tjednu utjecati na produktivnost, ali i zadovoljstvo radnika u vrijeme kada se Njemačka bori sa sporijim rastom produktivnosti i nedostatkom radne snage.
Prema pristašama četverodnevnog radnog tjedna i većini radnika koji su ga već isprobali, rad s jednim danom manje tjedno povećao bi dobrobit i motivaciju radnika te ih učinio produktivnijima.
Rad s manje sati tjedno također bi mogao uvjeriti one koji nisu voljni raditi cijeli tjedan da se uključe na tržište rada te pomoći da se smanji trenutačni nedostatak radne snage koji utječe na industrijalizirane zemlje diljem svijeta, piše Euronews.
Njemačka se trenutačno bori s nedostatkom kvalificiranih radnika u brzorastućim sektorima.
U studenom prošle godine, Gospodarska i industrijska komora DIHK rekla je da se polovica njemačkih kompanija bori s popunjavanjem slobodnih radnih mjesta.
Tisuće nepopunjenih radnih mjesta u njemačkom gospodarstvu uzrokovale su gubitak od više od 90 milijardi eura u prošloj godini, više od 2 posto njemačkog BDP-a, prema zamjeniku glavnog izvršnog direktora DIHK-a Achimu Dercksu.
Iako je nejasno hoće li kraći radni tjedan na bilo koji način riješiti ovaj problem, čini se da Nijemci podržavaju projekt.
Naime, anketa Forse pokazala je da bi 71 posto ljudi koji rade u zemlji željelo imati opciju da radi samo četiri dana u tjednu. Nešto više od tri četvrtine ispitanih reklo je da podržava vladino istraživanje mogućnosti uvođenja četverodnevnog radnog tjedna.
Gotovo polovica poslodavaca (46 posto) rekla je da probni četverodnevni radni tjedan na vlastitom radnom mjestu vidi kao izvediv.