Novozelandski pilot Phillip Mark Mehrtens, koji radi za indonezijsku aviokompaniju Susi Air, prošli je tjedan otet. Za taoca su ga uzeli pripadnici Nacionalne oslobodilačke vojske Zapadne Papue, borci separatističkog pokreta za slobodnu Papuu, koji su ga napali nakon što je sletio na pistu u Paro, mjesto koje se nalazi u zabačenom indonezijskom okrugu Nduga.
U avionu je bilo pet putnika, a trebao je pokupiti 15 građevinskih radnika koji su radili na izgradnji zdravstvenog centra u Paru. Radnicima su, izvijestile su tamošnje vlasti, separatisti prijetili smrću.
"Naš plan bio je evakuirati radnike koji su naljutili pobunjenike. Oni su na to odgovorili tako da su zapalili avion i oteli pilota", rekao je čelnik spomenutog okruga Namia Gwijangge te dodao: "Veoma žalimo zbog ovog incidenta."
Naoružani kopljima, lukovima i strijelama
Pobunjenici su pustili pet putnika jer se radi o Papuancima, rekao je njihov glasnogovornik Sebby Sambon. On je također novinskoj agenciji Associated Press poslao videe i slike na kojima se vidi da su naoružani separatisti zapalili avion. Egianus Kogoya, vođa separatista, u videu je rekao da su pilota oteli da bi "oslobodili Papuu" od Indonezije.
U jednom od videa vidi se Mehrtens kako u šumi stoji okružen skupinom muškaraca naoružanih puškama, kopljima, te lukovima i strijelama. Mehrtensu u jednom trenutku pobunjenici naređuju da kaže da "Indonezija mora priznati nezavisnu Papuu".
"Uzeo sam ga za taoca zbog papuanske neovisnosti, ne zbog hrane ili pića", rekao je Kogoya, pored kojeg je u tom trenutku stajao talac, te dodao: "Bit će siguran sa mnom dok god Indonezija ne iskoristi svoje oružje."
Sukobi u Papui česta su pojava
Indonezijski ministar za političke, sigurnosne i pravne poslove Mohammad Mahfud rekao je da vlada radi na uvjeravanju separatista da pilota puste na slobodu, izvijestio je Guardian.
"Uzimanje civila za taoce je neprihvatljivo, bez obzira na razloge", rekao je ministar. Dodao je da je sve najbolje riješiti diplomacijom, ali da "vlada ne isključuje korištenje drugih sredstava". Također je rekao da indonezijska vlada smatra da je Papua dio Indonezije i da će to zauvijek ostati.
Mathius Fakhiri, šef papuanske policije, rekao je novinarima da su zbog Mehrtensova oslobađanja kontaktirani vođe raznih zajednica, od plemena do crkvi, te da se uz pomoć njih pokušava pregovarati s pobunjenicama.
Sukobi između domorodaca i indonezijskih sigurnosnih snaga česta su pojava u siromašnoj Papui, bivšoj nizozemskoj koloniji koja se od ostatka Indonezije uvelike razlikuje i kulturno i etnički. Ta je regija dio Indonezije postala 1969., nakon glasanja za koje mnogi smatraju da je bilo namješteno.