Novi izvještaj švedskog instituta za istraživanje mira SIPRI pokazao je da je Europa zbog rata u Ukrajini znatno povećala uvoz oružja.
Europske su države u posljednje četiri godine (2018.-2022.) nabavile 47 posto više oružja iz uvoza nego u četiri godine prije toga (2013.-2017.). Europske članice NATO-a povećale su uvoz naoružanja za čak 65 posto.
"Transferi oružja u europske države znatno su povećani", za Deutsche Welle rekao je Pieter Wezeman iz SIPRI-ja te dodao: "Uloga Sjedinjenih Država kao globalnog isporučitelja oružja također se znatno povećala."
Iako su na drugim kontinentima zabilježeni padovi, zbog naoružanja Europe izdaci za oružje globalno su se povećali za pet posto. Izvještaj obuhvaća samo izvezeno oružje. Drugim riječima, ne uključuje, na primjer, kada američka vojska od domaćeg proizvođača kupi oružje.
Ukrajina na trećem mjestu po nabavi oružja
Glavni je razlog za rast kupnje stranog oružje rat u Ukrajini, što je tu zemlju u prošloj godini dovelo na treće mjesto u svijetu po nabavi oružja. SIPRI u izvještaju analizira sve "transfere naoružanja", pod čime podrazumijeva i kupovinu i besplatnu vojnu pomoć koja se stavlja na raspolaganje Kijevu.
Institut potom procjenjuje vrijednost tog naoružanja. Zbog toga ispada da je SAD prošle godine, unatoč velikoj vojnoj pomoći Ukrajini, veću vrijednost oružja izvezao u Kuvajt, Saudijsku Arabiju, Katar i Japan. Te su zemlje, naime, kupile najmodernije američke skupe sustave, a u Ukrajinu mahom ide polovno oružje iz američkog arsenala, čija je vrijednost manja.
Redoslijed pet najvećih izvoznika oružja nije se mijenjao: nakon SAD-a slijede Rusija, Francuska, Kina i Njemačka.
Međutim, Amerikanci su u četverogodišnjem razdoblju povećali izvoz za dodatnih 14 posto i sada na njih otpada čitavih 40 posto globalnog izvoza oružja. Francuska je povećala svoju prodaju za čak 44 posto i učvrstila se na trećem mjestu.
Kako kažu u SIPRI-ju, takve velike promjene nisu neobične kod naoružanja jer su za rast izvoza često dovoljne jedna ili dvije velike i skupe narudžbe. Ali, kako objašnjava Wezeman, za rast francuske industrije postoje i strukturni razlozi.
"Francuska jako potiče svoju namjensku industriju i time u posljednjem desetljeću postiže velike uspjehe", ustvrdio je.