Posljednjih godina domovi su pod sve većim pritiskom, stiže im sve više djece, a broj udomitelja i posvojitelja ne prati taj trend.
Malo tko poput Margite iz Bakra može se pohvaliti brojnom obitelji.
Margita Plerše, udomiteljica, kaže da u njezinoj obitelji nema razlike između biološke i udomljene djece.
Broj djece u domovima raste iz godine u godinu. Iako bi dom trebao biti samo usputno mjesto - mnogi u njemu budu godinama...
Suzana Mravinac, ravnateljica Dječjeg doma "I. B. Mažuranić" u Lovranu kaže kako je za većinu domske djece dobro da nađu svoju udomiteljsku obitelj.
"Ta obitelj je nekakav pandan biološkoj obitelji gdje postoje regule, postoji ponašanje", navodi Mravinac.
U Hrvatskoj je ukupno 1320 udomitelja kojima je država nedavno povećala naknade.
Marija Pletikosa, državna tajnica Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike pojašnjava kako se nitko ne želi baviti udomiteljstvom zbog zarade.
"Zaista treba imati veliko srce da bi se bavilo udomiteljstvom i da bi se djeci koja se prihvaćaju osigurao što boji život, razvoj i da imaju osjećaj da su u obitelji", kazala je Pletikosa.
U prvi plan treba staviti interes djeteta, ističu stručnjaci. Ali i štititi dostojanstvo udomitelja.
Nikica Sečen, ravnatelj Centra Izvor u Selcu naglašava kako postoje problemi zbog kontakata s biološkim obiteljima.
"Oni trebaju puno puno podrške jer znaju tu dosta imati nekakvih poteškoća, naravno i sa djecom je veliki problem kada oni navrše 18 godina - što kasnije", pita se.
I tu su udomljena djeca u prednosti pred domskom. Jer, većina udomitelja zadržava i podržava djecu dok se stanu na svoje noge, što domovi po zakonu ne smiju. Stoga znajte da stotine djece diljem Hrvatske čekaju topli dom i obitelj koja bi ih udomila i pomogla im da se osamostale...
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr