Veliko istraživanje Jutarnjeg lista pokazuje da su hrvatski sudovi često potvrđivali presude o posvajanju djece iz Afrike brzo i bez prevelikih pitanja.
Deset minuta! Točno toliko je znalo trajati ročište na sudu u Zlataru kada bi se odlučivalo o valjanosti postupka posvojenja djece iz Demokratske Republike Kongo: često se sve svodilo na formalnost, provjere dokumenata gotovo da nije ni bilo, mnoge presude u razdoblju od čak deset godina gotovo da su identične.
Ministarstvo pravosuđa inspekcijskim je nadzorom provjeravalo samo četiri posljednja posvojenja: ograničeni na provjeru procedure mogli su se baviti - između ostalog - samo načinom na koji se sucima dodjeljivalo slučajeve
Od četiri nadzirana predmeta utvrđen je jedan predmet koji je uređujućoj sutkinji dodijeljen automatskom dodjelom s iznimkom jednog rješavatelja, skrećemo pažnju da je navedeno skladu s normativnim okvirom i zaključkom Općinskog suda u Zlataru – građanskog odjela.
U Ministarstvu socijalne skrbi svjesni su da je postojalo mnoštvo problema i da su se neka pravila morala promijeniti.
"Provjera vjerodostojnosti isprava na hrvatskom sudu, prije toga ovjera a i provjera u registru posvojitelja koji se nalazi pri ministarstvu rada. Potom se u to uključuju opet stručne službe nakon posvojenja", rekao je Marin Piletić.
S desne strane oporbe konsternirani ovakvim nalazima, pozivaju na ozbiljnu istragu te predlažu sazivanje Odbora za pravosuđa na koju žele pozvati premijera Plenkovića i predsjednika Vrhovnog suda Dobronića.
"Kako bi se konačno dobilo odgovore na pitanja zašto nitko nije odgovarao niti snosi ikakav oblik stegovne odgovornosti zbog očitog kršenja zakona u slučaju posvojenja iz zemalja koje nisu potpisnice haške konvencije", rekla je Marija Selak.
I zagrebački gradonačelnik tvrdi da je Klub Možemo u Saboru uočio nelogičnosti u proceduri i upozoravao na njih: "I u tom smislu smo predložili i određene zakonske izmjene te da se definira jedno krovno zakonsko tijelo koje će nadzirati cijelu proceduru jer je to u interesu i djece i u interesu posvojitelja".
No za početak treba provjeriti što se događalo na hrvatskim sudovima, a za to se još uvijek čeka - sudbena vlast.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.