Jučerašnjom raspravom Sabor je ušao u najburniji tjedan u ovom sazivu. Rasprava o državnim arhivima, koja je bila na dnevnom redu, potpuno je pala u drugi plan, zbog prepucavanja oporbe i vladajućih te vladajućih međusobno. Današnji dan vrlo bi lako mogao biti još turbulentniji, jer se raspravlja o iskazivanju (ne)povjerenja ministru financija Zdravku Mariću.
Buran saborski tjedan mogla bi obilježiti i rasprava o opozivu Mostova predsjednika Sabora Bože Petrova, kao i moguće izglasavanje povjerenja HDZ-ovu Gordanu Jandrokoviću kao novom predsjedniku Sabora. Hoće li to saborski zastupnici sve stići odraditi prije odlaska na stanku uoči lokalnih izbora, ostaje vidjeti.
Mi vam donosimo kratak kronološki pregled jučerašnjeg burnog dana, još jednog u nizu koji su obilovali političkim preokretima i sukobima.
1. Marić: "Ja sam samo sredstvo u ovoj priči"
Ministar financija Zdravko Marić u Saboru je odgovorajući na novinarska pitanja poručio kako se priprema za raspravu o povjerenju njemu kao ministru.
"Vidjet ćemo hoće li oporba imati dovoljno ruku. Očekujem burnu i dinamičnu raspravu. Vjerujem da se neće odstupati od principa da se ide nisko prema meni, ali ja sam spreman. Samo sam sredstvo u toj priči. Fokusiran sam na svoje izlaganja i raspravu. Sve bumo vidjeli. Čut ćete i plan HDZ-a", poručio je Marić.
2. Podolnjak: "Petrov je jedina brana neustavnom širenju ovlasti premijera"
"Prije nekoliko dana u jednim je novinama iznijet sljedeći scenarij kakav je navodno zamišljen u HDZ-u: da se smijeni predsjednik Sabora Božo Petrov, da se ne izabere novi predsjednik Sabora, već potpredsjednik Jandroković nastavlja upravljati parlamentom (bez vremenskog ograničenja), da se ne izaberu novi ministri, nego da ministarstvima uređuju državni tajnici, Sabor ne zasjeda do poslije lokalnih izbora, premijer Plenković nema parlamentarnu većinu, ali istodobno ima svu vlast u državi. U takvoj situaciji, ukoliko bi se scenarij obistinio, profesor Branko Smerdel smatra da 'predsjednik Vlade Plenković ne bi bio prvi ministar nego uzurpator'.
Činjenica je da se taj scenarij već počeo ostvarivati odlukom predsjednika Vlade Plenkovića da sam razriješi ministre u Vladi bez bilo kakve uloge Hrvatskog sabora ili njegova predsjednika u tom postupku. (...) Pritom je za omogućivanje takvog neustavnog scenarija nužno smijeniti predsjednika Hrvatskog sabora Božu Petrova, jer je on trenutno, u institucionalnom smislu, jedina brana neustavnom širenju ovlasti od strane predsjednika Vlade, s obzirom da se o sadašnjoj ustavnoj krizi ne žele očitovati ni predsjednica Republike, a niti Ustavni sud", poručio je Robert Podolnjak, saborski zastupnik Mosta.
3. Reiner: "Uopće nije važno ima li HDZ većinu"
Potpredsjednik Sabora Željko Reiner u Saboru je komentirao aktualnu krizu vlasti i kazao kako trenutno uopće nije važno ima li HDZ većinu. "Mislim da je logično da ako nemate povjerenje onih koji su vas izabrali odete i prepustite to nekome drugome. A onda, dapače, da se raspravi pitanje ministra Marića. Mi smo predložili da se održi proširena sjednica predsjedništva Sabora, vidite da se to ignorira. Dakle, to je kršenje nečega što je demokratski postupak", poručio je.
Upitan je li HDZ spreman nakon razrješenja Petrova na dnevni red staviti i zahtjev za opozivom njihovih potpredsjednika, Reiner je odgovorio potvrdno. Na pitanje ima li HDZ u ovom trenutku većinu i tko je čini, Reiner je odgovorio: "Trenutno uopće nije važno ima li HDZ većinu. Predsjednik Sabora ima većinu protiv sebe, a da li HDZ ima većinu, to trenutno nije bitno".
4. Opačić: "Dio SDP-a glasovat će za opoziv Petrova"
Milanka Opačić iz SDP-a rekla je da ta stranka nije jedinstvena po pitanju glasovanja o razrješenju predsjednika Sabora Bože Petrova.
''Imali smo dvije sjednice Kluba na kojima smo raspravljali kako glasovati o Boži Petrovu. Odlučili smo da će svatko glasovati po svojoj savjesti. Jedan dio mojih kolega će glasovati protiv Bože Petrova. Riječ je o čovjeku koji nam je oduzeo mogućnost da nastavimo sa svojim projektima. Prošli puta nas je ucjenjivao oko datuma izbora i moj glas zbog svega toga ne može dobiti'', rekla je Opačić. Potvrdila je to kasnije i u razgovoru s Mislavom Bagom u Dnevniku Nove TV.
5. O kome prvo glasati? "Prvo Marić, drugo novi ministri, treće Petrov"
Sanja Barić, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, objavila je pojašnjenje pravne zavrzlame u Saboru te ukazala na važne razlike između glasovanja o povjerenju Zdravku Mariću i Boži Petrovu.
U iscrpnom tumačenju istaknula je između ostalog i kako bi "razuman ustavnopravni redoslijed glasovanja bio: prvo Marić, drugo novi ministri, treće Petrov. I sve to do kraja ovog tjedna, tj. do kraja sjednice Hrvatskog sabora prije stanke za lokalne izbore".
6. Grmoja: "Očito je kako je HNS već u sprezi s HDZ-om"
Nikola Grmoja je danas ispred Sabora ponovno uputio oštre optužbe vladajućima. "Vidjet ćemo tko će biti zastupnici koji će glasati za Marića ili će biti suzdržani. Već se vode razgovori, spominju se zastupnici Lovrinović, Škribola, Aleksić... Sutra (u srijedu, op. a.) će se vidjeti ima li premijer većinu u Saboru. Pozivam ga da to dokaže, a ako nema većinu, neka kao odgovoran čovjek povuče poteze koje mora povući", ustvrdio je Grmoja.
Komentirao je i najavu Ivana Vrdoljaka, šefa HNS-a, da će glasati za smjenu Petrova. "Očito je kako je HNS već u sprezi s HDZ-om. Anka Mrak Taritaš izgubila je sada sve šanse u Zagrebu, a sve zbog nekakvog prijateljstva Vrdoljaka i Milijana Brkića te njihovih poslovnih veza oko PPD-a."
7. Bačić: "Kad HDZ-u bude trebala većina, on će je imati"
Upitan imaju li većinu od 76 ruku za potporu Vladi, Branko Bačić, šef HDZ-ova kluba zastupnika, kazao je kako će HDZ imati većinu u Saboru onda kad mu to bude trebalo. Dodao je da tu ulaze HDZ-ovi zastupnici, njihovi partneri, pojedini nezavisni zastupnici, "a pregovaramo i sa svim drugim potencijalnim partnerima. Pričekat ćemo još dva dana pa ćete imati punu informaciju".
8. Bruna Esih i Željko Glasnović odbili Plenkovića
Kako je Dnevnik Nove TV ekskluzivno doznao, Bruna Esih i Željko Glasnović odbili su dati potporu premijeru Andreju Plenkoviću u okupljanju saborske većine, jer im Plenković nije htio zajamčiti da u novoj Vladi neće biti ministri iz redova SDSS-a, HNS-a i IDS-a.
"Došli smo u dobroj vjeri i namjeri da damo svoj potpis za izbor novog predsjednika Sabora iz redova HDZ-a, ali zbog nejasne situacije, a i određenih kalkulacija da će u toj novoj Vladi sjediti i ljudi iz HNS-a, SDSS-a, IDS-a i tako dalje, mi smo došli s jednim traženim jamstvom da se to neće dogoditi.
Naglašavam da to jamstvo nismo dobili, a isto tako da ono nije ništa drugo nego već izražena volja hrvatskoga naroda na proteklim parlamentarnim izborima", kazala je Esih reporterki Nove TV Josipi Krajinović.
9. Esih otkrila što premijer zapravo priželjkuje
Nakon sastanka s premijerom Andrejem Plenkovićem Bruna Esih i Željko Glasnović kazali su kako je premijer odbio udovoljiti njihovom zahtjevu da u novoj, presloženoj Vladi ne budu ministri iz redova HNS-a, SDSS-a i IDS-a.
No, istaknula je i množda još važniju stvar: "Mi, jasno, nismo mogli dati svoj potpis, međutim, ja bih također naglasila da je nekoliko puta bilo rečeno kako se zapravo priželjkuju novi izbori, stoga smatram da je prikupljanje ovih potpisa bilo svojevrsnom farsom kako bi se zapravo među određenim zastupnicima koji uskrate svoj potpis mogli naći krivci za cjelokupnu nastalu situaciju, a ja mislim da svi znamo tko je za tu situaciju odgovoran."
10. Plenković na maratonskim sastancima
Cijelu su večer u utorak u Vladi trajali sastanci. Nakon što je poslijepodne napustio Sabor, premijer Plenković nastavio je razgovore u Vladinim prostorijama.
Nakon Esih i Glasnovića, u Banske dvore stigli su Ivan Lovrinović i Jure Martinović, a nešto kasnije i ministar Goran Marić. Što se sve valja iza zidova Banskih dvora, možda će biti nešto jasnije u srijedu.