Ministar Josip Aladrović, rodom iz Požege, nedavno je tvrdio kako je Hrvatska fenomenalno mjesto za život, no njegove sugrađanke, bivše radnice tvrtke Orljava, teško bi se s time složile. Naime, 170 tekstilnih radnica je nakon 30 godina rada – ostalo na cesti i ovise o pomoći države. Provjereno donosi njihovu priču.
Cijeli su svoj radni vijek provele za šivaćim strojem, i to uvijek na minimalcu. U tvornici tekstila ostavile su svoju mladost i zdravlje, u njoj su provele i ratne godine – pod uzbunom bježale u sklonište pa se vraćale za šivaće mašine.
"To su bili radovi pod uzbunama. Znači, kompletno ratno vrijeme kad su granice bile zatvorene, kada autoput nije bio otvoren, mi smo slale kamione za Njemačku'', priča jedna od bivših radnica, koje su svojedobno svakog tjedna proizvodile 2000 košulja za njemačkog partnera tvornice.
Bitku za posao su izgubile, a danas vode onu za otpremninu, koja je za svih 170 žena koje su ostale bez posla vrijednosti jednog prosječnog automobila Vlade. Osjećaju se jadno, bijedno i odbačeno, kažu kroz suze za Provjereno.
"Uništilo nam se dostojanstvo. Dosad smo vrijedili i privređivali, a sad smo, ne znam, nitko i ništa. Osobe koje nisu vrijedne, koje su beskorisne, čekaju milost od nekoga."
Posla za njih u Hrvatskoj, kažu, nema, pa je mnogima izgledna opcija otići za svojom djecom izvan granica Hrvatske. Što na sve to kaže ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat i postoji li plan za tvornicu u stečaju, pogledajte u večerašnjem Provjerenom u 22:45 na Novoj TV.