Ekipa Provjerenog otišla je u Umag kako bi saznala što se događa s listama za POS-ove stanove, a ondje su pokušali dobiti izjavu gradonačelnika Vilija Bassanesea. Ne samo da ih nije velikodušno dočekao nego je od njih i pobjegao.
"Dobit ćete odgovor. Budite pristojni i civilizirani. Nemojte raditi za nekoga tko ima kriminalni milje iza sebe", rekao je.
Prije toga ga je reporterka Barbara Majstorović Ivezić zvala i poslala pitanja te ga potražila u Uredu grada Umaga. Htjela je provjeriti koji su kriteriji za dobivanje društveno poticanih stanova čija je cijena 1300 eura po četvornom metru, dok se tržišne cijene novogradnje u Umagu kreću i do 4500 tisuća eura, a upravo gradonačelnik kreira završnu listu za dobivanje spomenutih stanova.
"Jedno 30-40 posto možda, kako ja imam saznanja, ljudi koji posjeduju stan ne koriste ga da bi u njemu živjeli. Ne stanuju u Umagu. Žive u Zagrebu, Ljubljani, Berlinu, ali to im je stan da dođu povremeno, na ljetovanje, vikend", ustvrdila je novinarka Sanja Bosnić.
Jedna od onih koja se našla na listi jest i pjevačica Amira Medunjanin, koja je ostvarila pravo na POS-ov stan od 67 četvornih metara, čija cijena iznosi 87.000 eura. Pravo je ostvarila jer je već neko vrijeme prijavljena da živi u Umagu. Stan u kojem u kojem navodno stanuje je dvosobni, veličine je 49 kvadratnih metara, u vlasništvu roditelja Slaviše Šmalca, umaškog Pročelnika za opću upravu i društvene djelatnosti, koji također žive u tom stanu.
Ekipa Provjerenog posjetila je spomenuti stan da bi se uvjerila živi li pjevačica tamo. Njezino ime nije na poštanskom sandučiću, pa se postavlja pitanje kako uopće prima poštu i račune. Uoči emitiranja priloga javila se Medunjanin.
"Nisam znala da je to ta cijena kvadrata. Ja sam se prijavila i ako prođe, prođe. Ako me se proziva javno na taj način, ne želim jednostavno ugrožavati nekoga i povukla sam se s te liste", napomenula je.
Građani poslali dopis gradonačelniku
Građani su gradonačelniku uputili dopis – listu za koga oni smatraju da mu POS-ov stan nije nužan, odnosno jedini način da riješi stambeno pitanje.
"Na primjer, nevjenčana supruga jednog poduzetnika. Imaju sina, posjeduju kuću s bazenom koju iznajmljuju, onda imaju stan u Umagu u kojem žive, imaju neke nekretnine. Inače žive i u Italiji i Hrvatskoj povremeno, ona isto ima 50-ak godina", rekla je Bosnić.
I dok postoje oni koji društveno poticanu stanogradnju koriste kao model jeftinog stjecanja nekretnina, postoje i oni koji nisu na taj način uspjeli riješiti krov nad glavom. Svjesni su toga, tvrde, i u Uredu gradonačelnika.
"Istina da se, zbog nesavršenosti Zakona i neiskrenosti pojedinih podnositelja zahtjeva, događaju propusti, no Grad Umag radi sve što je u njegovoj mogućnosti i suglasju sa zakonom da se navedeno provjeri. Opća uredba o zaštiti osobnih podataka ne dopušta nam komentiranje podnositelja pojedinog zaprimljenog zahtjeva", stoji u odgovoru na upit Provjerenog.
Program društveno poticane stanogradnje hvale je vrijedan projekt koji ponajprije mladim obiteljima i mladim ljudima, u vrijeme astronomskih cijena nekretnina, omogućuje da riješe svoje stambeno pitanje. No u tom bi se stanu trebalo stanovati, a ne tu mjeru, koja se financira javnim novcem, koristiti za dodatnu zaradu.
Provjereno gledajte četvrtkom navečer na Novoj TV, a propuštenu emisiju pogledajte besplatno na novatv.hr