Nije ugodna situacija prije izbora u HDZ-u. Velika politička i pravosudna afera Vjetroelektrane u nezgodnu je poziciju stavila Gabrijelu Žalac, koja je jedna od osumnjičenih. Zasad, šef HDZ-a s blagim reakcijama. Prvoosumnjičenu Josipu Rimac nije tako štedio. Dok one o svemu šute, nižu se političke reakcije.
Za istražitelje - Josipa Rimac vukla je konce, tražila usluge za projekt Vjetropark od niza institucija. Spominju Hrvatsku banku za obnovu i razvitak, poštansku banku, potom Hrvatski operator prijenosnog sustava, energetsku regulatornu agenciju, Ministarstvo zaštite okoliša, Šibensko-kninsku županiju. Od HBOR-a su, tvrdi tužiteljstvo, i Rimac i Žalac tražile usluge - Rimac za novčanu nagradu, a Žalac ne terete da se okoristila.
"Ono što znam da je u konačnici kredit koji je bio u pitanju odobren koliko je meni poznato sukladno svim pravilima Hrvatske banke za obnovu i razvoj, tako da tu moramo malo vidjeti o čemu se točno radi, ja u ovom trenutku to niti znam niti mogu komentirati detalje jer nemam informacije o tome što radi DORH ili USKOK", rekao je Andrej Plenković.
A HDZ, ponavlja, ima nultu toleranciju na korupciju. Josipu Rimac su zbog ove afere ekspresno isključili iz stranke, prema Gabrijeli Žalac, čini se, ni blizu tako oštri. "Ona je članica HDZ-a, u ovom trenutku ne vidim da je ona za bilo što još kriva. Ona će sama voditi ovu stvar koja je, a to što se tiče naših odnosa, oni su korektni kakvi su bili i inače", komentirao je.
This browser does not support the video element.
Predsjednik Republike Zoran Milanović, o aferi, nezainteresirano, a o vremenu kad je on bio premijer sad kaže da nije bilo takvih situacija, ni istraga. Oporba pak prstom upire u vrh HDZ-a.
"Velika korupcijska afera bivše ministrice, a osobe koja je na webu i dan danas članica Predsjedništva HDZ-a, oni od toga bježe, oni se od toga kriju i smatraju da to nitko ne vidi", izjavio je Peđa Grbin, predsjednik SDP-a.
A namještanja i pogodovanja za Vjetroelektranu su, sumnja USKOK, bile u više institucija koje su pod resorom ministra Tomislava Ćorića, koji o svemu zna iz medija.
"Riječ je o otvorenoj istrazi. Međutim, kao što znate i sami nije riječ o tome da je došlo do osude u ovom konkretnom slučaju", rekao je Ćorić.
Da je Rimac kontaktirala i s Marijom Banožićem, dok je bio ministar državne imovine, potvrdio je i on sam.
"Kad je bilo u Ministarstvu državne imovine zahtjev koji se bio tražio, ja sam procijenio da će postojati šteta za proračun, za RH i rekao sam ne. Šta se ovdje konkretno događalo po pitanju ovog što je izašlo jučer u medijima da li je tu uistinu bilo tako i koja procjena je bila da li će nastati neka šteta ili korist za gospodarstvo, odnosno RH ja sad stvarno to ne mogu reći", govori.
Institucije koje se spominju u istrazi USKOK-a, uglavnom odgovaraju da su bez komentara, a Josipa Rimac i Gabrijela Žalac o onom što im se stavlja na teret - šute. Posao za njih trenutačno obavljaju odvjetnici.
Mnoštvo je dokaza
U stotinama tisuća transkripata ima svega. I razgovora i poruka. Zanimljivo je primjerice vidjeti je li pomoćnik ministra Čorića mogao autonomno donositi odluke u tako velikom i financijski teškom projektu za koji se i po zapisnicima Nadzornog odbora HBOR-a zaključuje da su ga forsirali jer je trebao biti kapitalan za Šibensko-kninsku županiju. Upravo je to bio motiv Žalac da se HBOR upusti u financiranje.
This browser does not support the video element.
Ovdje postoji jedna zanimljiv detalj. Istražitelji su Rimac i ostale osumnjičili za trgovinu utjecajem primanje mita i poticanje na zlooporabu položaja, a s druge strane premijer danas kaže kredit je dan po zakonu. Iz tog se može iščitati da je to bio pokušaj trgovine, a ne dovršeno kazneno djelo što im USKOK stavlja na teret. Što je s odgovornošću čelnika banaka, i njihovih najbližih suradnika, nadzornih odbora.
Već se dugo govori da bi neki od osumnjičenih mogli reći sve što znaju. To ne bi bilo nikakvo iznenađenje. Već je bilo u Hrvatskoj puno takvih slučajeva u prošlosti, kad nakon nekog vremena neki odluče govoriti. U ovom je slučaju zanimljivo da bi i neki ministri mogli postati svjedoci. Sve ovisi o tome što će otkriti daljnja analiza komunikacije između osumnjičenih, a radi se o stotinama tisuća stranica.
Uostalom ministrica poljoprivrede, Marija Vučković, je već dala iskaz kao i bliska premijerova suradnica Tena Mišetić. Odvjetnica Jadranka Sloković koja brani osumnjičenog Miljenka Bašića nekoliko je puta ponovila da će za svjedoka zvati i samog premijera s obzirom na komunikaciju i važnost projekta.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr