Nedostaje kontejnera i na području Petrinje. Koliko će ih zapravo biti potrebno, ne može se znati jer neke objekte još nisu obišli statičari pa dio mještana ni ne zna u kakvom stanju im je kuća. Dok čekaju tek prvi korak do obnove, barem na teren, i dalje pristiže humanitarna pomoć.
Šire se pukotine u temeljima, a rasklimani su i dimnjaci, šteta je očita. No iako su prvi u selu, kažu da su očito zadnji na popisu. Još nemaju naljepnicu.
''Nitko nije nas ništa pitao. Oni tu prolaze, cijela Hrastovica tu ima već naljepnice, kao zelenu, kao žutu. A mi nemamo, kraj nas prođu i tako. A zovem, zove se stalno i stalno ihse opominje'', komentiraju Dragutin i Kata Šušmeg iz Hrastovice.
Dok čekaju statičare, ne znaju što je s kućom, pa ne mogu tražiti ni kontejner. Spavaju u kuhinji.
''A peći nemamo, kaminka nam se rastepla, onda ne možemo grijat. Nemamo grijanje. Imamo malu kuhinjsku peć pa tu i spavamo'', kazala je Kata Šušmeg iz Hrastovca.
Bez naljepnice je još uvijek oko 16 tisuća objekata. Zato će se zaposliti dodatnih 60 inženjera koji će procjenjivati štete. A one koji imaju naljepnicu obilazi pravna pomoć. Volonteri pravne klinike pokušavaju ljudima olakšati put do obnove.
''Za rušenje kuće, za obnavljanje kuće i tako dalje. Koji su prilozi potrebni. Priča se o 90 dokumenata što nije točno, tako da ih onda uputimo. Ako je sve legalno treba mu oko pet, šest dokumenata'', komentira Matea Osvalčić iz Pravne klinike Pravnog fakulteta.
Kako odmiče vrijeme, organiziranija je i humanitarna pomoć. U prihvatnom centru Crvenog križa u Petrinji kreće novi ritam. Paketi pomoći će se dijeliti dva puta tjedno, utorkom i četvrtkom.
Osnovnih potrepština, kažu, ima dovoljno, a sada ima i grijalica.
''Ono što su upiti ljudi to su peći na drva i nekakvi plinski štednjaci. Pokušavamo ovu sezonu grijanja završiti sa grijanjem na struju iz jedino sigurnosnog razloga'', izjavio je Ivan Usmiani iz Crvenog križa.
Uskoro će početi i dijeliti 47 milijuna kuna koliko je prikupljeno na račun Crvenog križa. Među devet tisuća zahtjeva sada je i Stjepanov. Za prijavu je ostalo još devet dana.
''Neki malo se nećkaju, bi ne bi tražili ovo, ono, ali tko je zainteresiran, manje-više ode kod predstavnika Civilne zaštite, dobije informaciju i tako'' rekao je Stjepan Vancaš iz Novog Farkašića.
Kao donacije pristižu i kontejneri. Danas je iz Vukovara stigao jedan petrinjskoj knjižnici. Samo na području Petrinje nedostaje još najmanje 200 kontejnera.
Koordinator geologa, Davor Ljubičić, otkrio je da su kritične pozicije u Brestu Pokupskom, a druga na samom ulazu u Petrinju i prostire se na 20 tisuća kvadrata. Otkrio je da je kritična faza prošla te ne dolazi u obzir evakuacija stanovništva, a zabrana gradnje ne postoji.
''Nema potrebe za zabranama. Tehnologija je otišla jako daleko, bilo koje oštećenje tla se može dovesti u stabilno tlo i na njemu se može dalje vršiti gradnja normalno'', izjavio je Ljubičić.
Sanacija ovisi o nekoliko rubnih uvjeta i ne traje dugo. O financijskom aspektu se bez precizne procjene ne može govoriti. ''S obzirom na kvadrat tog nekakvog prostora vam je nekih 10-ak do 15-ak posto ugrubo'', rekao je.
Rupe u Mečenčanima se, također, mogu sanirati te će se u nekakvoj fazi to i učiniti, otkrio je Ljubičić.
Više pogledajte u videozapisu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr