U Podravskoj Moslavini, gdje se jučer prevrnuo kamion sa 150 svinja, situacija je riješena. Sve su svinje pronađene. Analiza je pokazala da svinje nisu imale trihinelu, a ministrica Marija Vučković kaže kako nisu imale ni afričku svinjsku kugu, jer su prije puta pregledane.
Dodaje i kako zaraza u posljednja dva tjedna blago stagnira. Ipak, sve više svinjogojaca brine za svoju budućnost i traži njezinu ostavku.
"Tako govorim i ja tako je potvrđeno i iz veterinarskog sustava koji je imao sve potrebne dokumente, o vrsti prijevoza i otpreme koja se događa redovito. veterinarska inspekcija odmah je otišla na teren i obavila sve radnje što se tiče dezinfekcije", rekla je Vučković.
"Još ću jednom ponoviti da je riječ o visoko zaraznoj bolesti koja se brzo širi. Osporit ću sve navode da Hrvatska nije bila pripremljena. Imamo brojne dokaze koliko smo se ozbiljno pripremali, zato je u Hrvatsku bolest i došla nekoliko godina nakon što je praktično ušla u naše susjedstvo", izjavila je novinarima ministrica poljoprivrede u Vidovcu, u Varaždinskoj županiji, prilikom obilaska 25. Zeljarijade.
I dok Osječko baranjska županija strepi od proboja afričke kuge... U Starim Mikanovcima u Vukovarsko-srijemskoj županiji već je na vratima. Jedan svinjogojac morao je eutanazirati svinje, ostali se toga boje.
"Šteta bi bila ogromna zato što je crna slavonska svinja autohtona i mjere za zaštitu kuge su poduzete sve moguće samo eto, čekamo da vidimo što će biti", istaknuo je građanin.
Zato su stočari ovog kraja došli razgovarati s načelnikom, a na sastanku je bio i predsjednik SDP-a Peđa Grbin.
"Kao SDP tražimo i mislimo da je to prioritet da Vlada i Ministarstvo počinju jasno govoriti koje su to mjere, na koji način se poduzimaju i što je građanima činiti i što ih čeka", poručio je Grbin.
Sljedeći krug isplata u ponedjeljak
Pritom se osvrnula na isplate za izravne štete koje je do sad dobilo preko 200 poljoprivrednika, uzgajivača svinja, dok sljedeći krug isplata ide u ponedjeljak.
"Isplate se rade na različite načine, ovisno o kategorijama u kojima su bili objekti. Treba reći da Hrvatska, kao rijetko koja zemlja, nastoji doista isplatiti odštetu svima posjednicima bez obzira na određene početne uvjete", rekla je ministrica Vučković.
Dodala je kako postoje i štete koje nisu direktno prepoznatljive, no zbog ograničenog prometa, činjenica je da posjednici neko vrijeme neće moći raditi.
Naglasila je da se zbog toga pripremaju i drugi programi, a prvi će biti prezentirani već u idućim tjednima.
"Najprije idu direktne štete, zatim ide procjena indirektne štete, gubitka djela prihoda. Nakon toga prelazimo na suočavanje s činjenicom da je potreban oporavak, da je potrebno poduprijeti nove investicijske aktivnosti, poduzimanje biosigurnosti. Već radimo na pregovorima kako bi i to postao dio našeg nacionalnog strateškog plana", rekla je ministrica poljoprivrede.
Nedostatak veterinara
Ujedno se osvrnula i na nedostatak veterinara u Hrvatskoj.
"Činjenica je da je jedan dio otišao u inozemstvo, jedan dio studenata veterine sve češće bira druge vrste prakse, a ne takozvanu veliku praksu. To su promjene koje nas pogađaju", rekla je ministrica Vučković.
U međuvremenu su poduzete različite mjere i aktivnosti kako bi se djelomično nadoknadio odlazak dijela veterinara, dodala je.
Do sada je na području Slavonije eutanazirano oko 19 tisuća svinja zbog afričke svinjske kuge, a uginulo ih je oko 1100.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.