U razdoblju od 2017. do 2019. godine šestorica muškaraca u dobi od 38 do 48 godina u Hrvatskoj, Sloveniji i drugim članicama Europske unije su krijumčarenjem automobila oštetili Državni proračun i sebi priskrbili znatne količine novca.
Zato je USKOK nakon provedene istrage podigao optužnicu protiv muškaraca i jednog trgovačkog društva zbog počinjenja kaznenih djela zločinačkog udruženja, utaje poreza ili carine te pomaganja u utaji poreza ili carine, krivotvorenja službenih ili poslovnih isprava.
Prvookrivljenom se stavlja na teret da je kao voditelj poslovanja, zajedno sa drugim okrivljenicima za sebe i njih stekao materijalnu dobit koja im ne pripada tako što je uskratio porezna davanja PDV-a državi. Zatim je realizirao i uspostavio sustav pomoću kojeg su iz drugih zemalja EU-a dopremali vozila u Hrvatsku, a njih su putem trgovačkog društva isporučivali u zemlju.
"Kako bi TD djelomično ili potpuno izbjeglo obračunavanje i plaćanje PDV-a, te kako bi se na ta vozila neosnovano primijenio poseban postupak oporezivanja marže, okrivljenici su koristili osobe od povjerenja kao prividne stranke ugovora, nabavljali su i izrađivali nevjerodostojnu poslovnu dokumentaciju trgovačkih društava koja u stvarnosti ne posluju ili su pod njihovim upravljanjem te su prikrivali stvarne prodavatelje vozila ili izdavatelja izlaznog računa koji je prikazao isporuku vozila unutar EU zbog čega je stjecatelj vozila u Hrvatskoj prilikom unosa i prodaje vozila krajnjem kupcu bio dužan na računu iskazati PDV", priopćili su iz DORH-a.
Također, vozila su prodavali kao rabljena iako su bila nova, u okviru podijeljenih uloga. Tako su dva okrivljenika dogovarali kupovinu vozila iz država članica EU-a te bi u tom slučaju lažirali dokumente da se ne bi vidio pravi kupac. Ako im to nije uspjelo, onda su to pokušali prikriti nabavljajući ili izrađujući i na kraju upotrebljavajući dokumente društava s područja Slovenije, Njemačke i Hrvatske.
Koristili su i nevjerodostojne ugovore i račune pa bi sebe, članove svoje obitelji ili druge povjerljive osobe prikazivali kao kupce vozila, a potom i kao njihove prodavatelje trgovačkom društvu.
Nova vozila bi davali kupcima na upotrebu dok ne prijeđu 6000 kilometara ili dok ne navrše šest mjeseci od prve upotrebe - sve zbog izbjegavanja plaćanja poreza. Također, varali su i prilikom tehničkih pregleda vozila.
Državni proračun svim su nelegalnim radnjama oštetili za najmanje 4.496.968 milijuna kuna.