Svaka osigurana osoba ima pravo na naknadu za troškove prijevoza ako zbog korištenja zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja mora iz svoga grada ili mjesta stanovanja odlaziti u ugovornu zdravstvenu ustanovu, a to se odnosi i na privatne prakse koje imaju ugovor s HZZO-om, kao i isporučitelje ortopedskih i drugih pomagala, u drugo mjesto jer odgovarajuću zdravstvenu zaštitu ne može ostvariti u bližoj zdravstvenoj ustanovi.
No HZZO je uveo i određene uvjete za ostvarivanje ovog prava. Tako udaljenost od mjesta stanovanja do zdravstvene ustanove u koju osoba putuje mora biti veća od 50 kilometara. Uvjet je i da nema bliže zdravstvene ustanove u kojoj se zdravstvena usluga može obaviti i da se u bližoj zdravstvenoj ustanovi ne može dobiti termin u primjerenom roku s obzirom na zdravstveno stanje.
Pravo na naknadu za troškove prijevoza neovisno o udaljenosti imaju osigurane osobe do 18. godine života, dijete osiguranika koje je potpuno i trajno nesposobno za samostalan život i rad, osigurana osoba koja odlazi na radioterapiju i kemoterapiju te hemodijalizu kao kronični bubrežni bolesnik. Ovom popisu dodaju se i oni koji zdravstvenu zaštitu trebaju zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti te darivatelji organa, tkiva ili stanica ako zdravstvenu zaštitu koriste u vezi s darivanjem.
Pravo na naknadu troškova imat će i oni koji su upućeni na liječenje u drugu državu članicu Europske unije, državu s kojom Republika Hrvatska ima sklopljen međunarodni ugovor ili treću državu sukladno Zakonu obveznom zdravstvenom osiguranju i općem aktu HZZO-a.
Pravo ima i osigurana osoba koja je radi smanjivanja liste čekanja prihvatila korištenje zdravstvene zaštite u ugovornoj zdravstvenoj ustanovi koja nije u mjestu odnosno nije najbliža mjestu njezina prebivališta odnosno boravišta.
Osigurana osoba koja zdravstvenu zaštitu želi koristiti u drugoj ugovornoj zdravstvenoj ustanovi na području Hrvatske, a ne tamo gdje je upućena ima pravo ostvariti tu zdravstvenu zaštitu na teret sredstava obveznoga zdravstvenog osiguranja, ali bez prava na naknadu za troškove prijevoza i prava na sanitetski prijevoz.
Kako bi HZZO isplatio naknadu za troškove prijevoza, osoba mora priložiti dokaz o plaćenom prijevozu.
Ovo pravo ostvaruje i jedna osoba određena za pratitelja osigurane osobe pod uvjetom da je izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite utvrdio potrebu pratnje i da osigurana osoba kojoj je određen pratitelj ne ispunjava uvjete za korištenje sanitetskog prijevoza.
Smatra se da je djeci do 18. godine života, kao i djeci osiguranika koja su potpuno i trajno nesposobna za samostalan život i rad, potrebna pratnja neovisno o tome ispunjavaju li uvjete za korištenje sanitetskog prijevoza.
Koji se troškovi nadoknađuju
HZZO će onima koji zadovoljavaju uvjete nadoknaditi troškove prijevoza, ali postoji još jedna stvar na koju morate pripaziti. Naime, HZZO nadoknađuje samo troškove prijevoza javnim prijevoznim sredstvima po najnižoj cijeni i prema najkraćoj relaciji prema službenom daljinomjeru javnog prijevoznika.
Iznimno, osiguranoj se osobi zbog njezina zdravstvenog stanja, prema prethodnom odobrenju liječničkog povjerenstva HZZO-a, a na prijedlog izabranog doktora, može odobriti korištenje skupljeg javnog prijevoznog sredstva (spavaća kola u vlaku, zrakoplov).
Osigurana osoba kojoj je od liječničkog povjerenstva HZZO-a ili rješenjem HZZO-a o upućivanju na liječenje u inozemstvo zbog zdravstvenog stanja odobren prijevoz zrakoplovom ima pravo na naknadu za troškove prijevoza u visini najniže cijene zrakoplovne karte za ekonomsku klasu.
Putni nalog
Pravo na naknadu za troškove prijevoza osigurana osoba ostvaruje na osnovi tiskanice putnog naloga za jednokratno ili višekratno putovanje. Nju izdaje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite ili izabrani doktor dentalne medicine odnosno ovlašteni radnik HZZO-a kada osiguranu osobu pozove HZZO-a radi ostvarivanja prava iz obveznoga zdravstvenoga osiguranja.
Pravo na naknadu za troškove prijevoza osigurana osoba koja je upućena u inozemstvo ostvaruje se na osnovi rješenja HZZO-a o upućivanju na liječenje u inozemstvo odnosno na osnovi potvrde zdravstvene ustanove o provedenim hemodijalizama.
Ne znate koja su vaša prava? Kako ih ostvariti? Država se nije previše potrudila objasniti na što sve imamo pravo, ali mi smo tu da vam pomognemo. Jer ako imaš pravo – ostvari ga. Svoju priču pošaljite na reporter@novatv.hr.