"Građani su zgroženi što su u skloništu za životinje u Belom Manastiru psi bili ostavljeni u čoporu, bez nadzora, a za kujicu koju su drugi psi rastrgali i koja je vjerojatno podlegla ozljedama ne bi se ni znalo da svjedok nije sve snimio i odmah pozvao nadležne službe", kažu Prijatelji životinja. Tvrde i kako inspekciju ne brine duga povijest tog "prljavog skloništa i bolesnih i nekastriranih pasa".
Koordinatorica projekata u udruzi Snježana Klopotan Kačavenda ističe da su u novoj prijavi podsjetili veterinarsku inspekciju na brojne nepravilnosti i narušavanja zdravlja i života pasa u tom skloništu tijekom proteklih desetak godina.
Kaže i kako je veterinarska inspekcija objavila da je prošloga mjeseca obavila očevid u skloništu "na okolnosti pojave uznemirujućeg snimka na društvenim mrežama" i da će se slijedom utvrđenoga pokrenuti kazneni postupak protiv odgovornih osoba u skloništu.
No sustavnim pregledom učestalosti protuzakonitih djelovanja i ugrožavanja napuštenih životinja koje su im povjerene na zbrinjavanje, a za što jedinice lokalne samouprave izdvajaju značajna financijska sredstva, Prijatelji životinja kažu kako se uočava vremenski kontinuitet lošeg rada tog skloništa te traže i da veterinarska inspekcija iz Zagreba obavi detaljan inspekcijski nadzor.
Napominju i da su još 2020. zatražili od veterinarske inspekcije reviziju rada svih skloništa u Hrvatskoj, ali se to, nažalost, nije dogodilo.
Podsjećaju da su od 2011. u tadašnjem šinteraju u okviru Veterinarske stanice Beli Manastir otkriveni "užasni, neprimjereni i nehigijenski uvjeti držanja pasa", sljedećih godina nizale su se prijave i svjedočenja volontera, a 2018. "javnost je užasnula jeziva snimka psa kako jede mrtvoga psa u skloništu".
Za razliku od mjesno nadležne veterinarske inspekcije, koja je godinama ignorirala evidentno kršenje dobrobiti životinja, veterinarska inspekcija iz Zagreba zabranila je daljnji prihvat pasa, naredila udomljavanje pasa u što kraćem roku i podnijela optužni prijedlog protiv Veterinarske stanice Beli Manastir i odgovorne osobe.
Sklonište je bilo privremeno zatvoreno, a stanari okolnih zgrada peticijama su tražili da se preseli zbog nedostatka zvučne i vizualne izolacije, ali bez rezultata. Prijatelji životinja prijavili su Sklonište opet 2019.
Zabrinjavajuće je, kažu, što unatoč brojnim prijavama, dosadašnje mjere koje je propisivala veterinarska inspekcija nisu osigurale sigurnost i adekvatnu brigu za pse u skloništu te smatraju nužnim da veterinarska inspekcija svaki mjesec provodi detaljan nadzor skloništa i kontinuirano prati radi li sukladno zakonskim odredbama, što nije slučaj.