Nema signala između Vlade i domaćih telekoma. Telekomi žele u budućnosti jednostrano dizati cijene u iznosu prošlogodišnje inflacije.
Građanima bi tako već za koji mjesec mogli doći desetak posto viši računi za internet i telefon. Ali ako se pita ministra gospodarstva, taj je poziv odbijen.
"Vidim to kao problem. Reći ću - vidim to kao ozbiljan problem. U ovakvoj situaciji, nakon uvođenja eura, mislim da nije korektno najavljivati bilo kakva poskupljenja, posebno od telekoma", istaknuo je ministar Davor Filipović.
Telekomi problem ne vide. Pravo da usklađuju svoje cijene s inflacijom dobili su odlukom Europskog suda, a hoće li i koliko poskupjeti, tek će odlučiti.
"U ovome trenutku A1 Hrvatska još uvijek nije donijela konačnu poslovnu odluku o primjeni indeksne klauzule. U slučaju takve odluke obavijestit ćemo svoje korisnike najkasnije 30 dana prije primjene novih cijena", priopćili su iz A1.
"Uvođenje indeksne klauzule nema nikakve veze s uvođenjem eura, već isključivo s inflacijom, a provodimo je sad zbog rokova i na način koji je odredio HAKOM, u mišljenju regulatora iz studenog 2022. godine", poručili su iz Hrvatskog Telekoma.
"Cijena Telemachovih usluga trenutačno se neće mijenjati. Konačna odluka o primjeni spomenute klauzule još nije donesena", izvijestili su iz Telemacha.
No već i sama mogućnost poskupljenja građanima ne sjeda dobro.
"Telekom tvrtke, IT sektor, ostvaruje ekstraprofite i mislim da je to apsolutno neopravdano podizanje cijena u ovom trenutku", rekao je Ivica.
"Pa, normalno da će se smanjiti i broj mobitela i razgovora po kućama. Svaka obitelj ima bar tri-četiri mobitela, prema tome to će sve, ako to ide gore. Mislim, može i politika malo...", rekao je Zdravko.
Filipović: "Najavljivati poskupljenja nije korektno"
Od politike stiže jasna poruka: nije fer dizati cijene zbog inflacije, a istovremeno trošiti jeftiniju, subvencioniranu struju.
"Oni dobivaju, da tako kažem, jeftinu struju u odnosu na ono što su trebali plaćati. Prema tome, najavljivati neka poskupljenja nije korektno", istaknuo je Filipović.
Zbog Vladinih mjera telekomi od rujna struju plaćaju 230 eura po megavatsatu, dok je cijena na burzi bila i dvostruko viša. Zato bi odluka o poskupljenju i za njih mogla biti skupa.
"Meni će osobno biti zanimljivo vidjeti kako će se telekomi postaviti u odnosu na najave iz Vlade. Hoće li i koliko valorizirati napore Vlade da im osigura manje troškove, posebice subvencioniranjem troškova električne energije, koji je značajan trošak u telekom industriji", kazao je Đuro Labura, stručnjak za telekomunikacije.
Kako svi telekomi najavljuju uvođenje klauzule, potrošači će je teško izbjeći, ali ipak imaju malo manevarskog prostora.
"Svi potrošači koji dobiju obavijest da postoji mogućnost da se cijene iz ugovora usklađuju s inflacijom imaju pravo na raskid takvog ugovora bez plaćanja naknade", kazala je Marina Ljubić Karanović iz HAKOM-a.
Koliko bi maksimalno troškovni udar mogao iznositi, znat će se kad Državni zavod za statistiku objavi službene podatke o inflaciji u prošloj godini - 17. siječnja.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.