"Štedi, uloži i život posloži"

Jesu li mladi u Hrvatskoj financijski pismeni? O novcu treba učiti od najranije dobi

Na listi financijske pismenosti zemalja Europske unije Hrvatska je bolja od Italije, ali lošija od Njemačke. Znaju li mladi raspolagati novcem, provjerila je reporterka Nove TV Sanja Jurković.

Kažu da na mladima svijet ostaje. Upravo iz tog razloga treba ih pripremiti za budućnost, a ima li za to boljeg načina od pravovremene poduke o financijskoj pismenosti?

"Znam osnovne stvari, znači da ne smijem previše trošiti i da trebam stavljati sa strane i štedjeti, da treba racionalno trošiti", kaže Vili.

Pročitajte i ovo Financijska pismenost Nudi vam se 1000 eura: Hoćete li ih uzeti odmah ili za godinu dana?

"Ne mogu reći iz svog iskustva da je financijska pismenost nešto o-ho-ho ultra dobra u Hrvatskoj, mislim da se stvar popravlja, mislim da je sve više mladih zainteresirano za to", smatra inovator i poduzetnik Albert Gajšak.

"Učili smo kako računati kamatni račun, imali smo Politiku i gospodarstvo, ali mislim da bi toga trebalo biti više i da bi trebalo malo više biti povezano sa stvarnim svijetom", rekao je Gajšak, prvi hrvatski učenik-direktor.

Svoje je iskustvo podijelio sa svojim donedavno vršnjacima na konferenciji "Štedi, uloži i život posloži".

Pročitajte i ovo Strog financijski plan Mladi par iz susjedstva sagradio kuću bez kredita: "Ne znam kako nam je ovo uspjelo..."

Pročitajte i ovo Digitalni Inovacijski Inkubator Odvažite se i promijenite svijet: Kako postati najbolji mladi inovator Hrvatske?

A kako su financijsku pismenost mladih komentirali ministar Primorac, ali i njihovi profesori, pogledajte u videu. 

Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.

Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr.