Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) objavio je svoje novo godišnje izviješće, a prema njemu Hrvatska je i dalje na vrhu zemalja s najviše prijava tom tijelu.
Središnji ured EPPO-a tijekom prošle godine zaprimio je 2194 prijave građana. Njih 1770 odbačeno je jer su izvan EPPO-ove nadležnosti. 300 prijava podneseno je lokalnim EPPO-ovim uredima, no i one su odbačene zbog neutemeljenosti jer se nisu odnosile na kaznena djela pod nadležnošću europskog tužitelja.
Najveći broj prijava u 2023. godini podnijeli su građani Hrvatske, njih 433. Potom slijede Belgijci s 221 prijavom, Nijemci sa 199, Bugari sa 179 i Rumunji sa 156. Dodatnih 279 prijava stiglo je iz država koje nisu članice Europske unije.
EPPO je imao puno ruke posla i s oduzimanjem nezakonito stečene imovine, a Hrvatska je jedna od 19 zemalja u kojima je europski javni tužitelj morao reagirati po tom pitanju. Osim u Hrvatskoj, u 475 slučajeva EPPO je oduzimao bespravno stečenu imovinu u Austriji, Belgiji, Češkoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Litvi, Latviji, Luksemburgu, Malti, Nizozemskoj, Portugalu, Rumunjskoj, Slovačkoj i Španjolskoj.
1,51 milijarda eura stečene imovine na nezakoniti način je zamrznuto, stoji u izvješću EPPO-a.
"U istragama smo se susreli s ozbiljnim skupinama organiziranog kriminala koje čine prijevare s PDV-om, novcem stečenim iz svojih drugih kriminalnih aktivnosti. Vidimo iste specijalizirane grupe kako peru novac od prijevare s PDV-om i drugih kriminalnih aktivnosti tih skupina. Naša bi strategija trebala biti osakatiti financijski kapacitet ozbiljnih organiziranih kriminalnih skupina", izjavila je Laura Kövesi, Glavna europska tužiteljica.
U Hrvatskoj je zabilježeno 36 istraga mogućih prijevara koje uključuju EU fondove u vrijednosti od 69 milijuna eura. Najviše ih je povezano s programima regionalnog razvoja, njih 26, dok je 13 postupaka pokrenuto zbog moguće štete poljoprivrednom fondu.