Niz pravila

Znate li da postoji Zakon o zdravlju životinja? Ako imate kućnog ljubimca, ovo je popis vaših obveza, ali i kazni ako ih ne ispunite

1/6 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Krajem 2022. godine u Hrvatskoj je stupio na snagu Zakon o zdravlju životinja, koji između ostalog donosi i niz pravila vezanih za kućne ljubimce.

Što sve morate znati kao vlasnik kućnog ljubimca, koje su vaše obveze i na koji način držati i brinuti o zdravlju i regulaciji razmnožavanja te kako pratiti kretanje životinja, propisuje i krajem 2022. godine doneseni Zakon o zdravlju životinja.

Pročitajte i ovo Građani, pripazite! Doznali smo odgovor na pitanje koje muči sve zagrebačke vlasnike pasa i mačaka: "Jasno je da to ni izbliza nije dovoljno"

Čipiranje pasa 

Nije novost, ali i ovaj zakon propisuje obvezno čipiranje svih pasa u Republici Hrvatskoj. Psa je potrebno čipirati najkasnije 90 dana od štenjenja te prije promjene vlasništva psa. To znači da svi psi koji se poklanjaju ili prodaju na raznim oglasnicima i grupama ili dijele po susjedstvu moraju biti čipirani i to mora učiniti osoba koja ih prodaje/poklanja.

Pročitajte i ovo Mučne scene pokraj Varaždina UZNEMIRUJUĆE FOTOGRAFIJE Psu probušio nogu i provukao lanac: "Ponekad ostaneš bez riječi na ljudsko zlo"

Svaku promjenu vlasništva, odnosno kada vam netko pokloni ili proda psa, ta je osoba dužna to prijaviti veterinaru u roku od sedam dana. U istom roku potrebno je prijaviti i uginuće odnosno nestanak psa.

Broj čipa psa upisan je računalnoj bazi, vlasniku se izdaje identifikacijski dokument i to sve odrađuje ovlašteni veterinar.

Pročitajte i ovo opasne pasmine Znate li koji psi su opasni i kako se postupa u slučaju njihovog napada na čovjeka ili drugu životinju? Vlasnik takvog psa ne može biti bilo tko

Pročitajte i ovo Novi sustav odvajanja Mala stvar prerasla je u velik problem: Zagrepčani se pitaju kamo s izmetom kućnih ljubimaca

Kazne nisu bezazlene

Za nečipiranje legla te propuste u cijepljenju, liječenju ili razmnožavanju propisane su i kazne koje se kreću i do 660 eura, a ispisuje ih nadležni veterinarski inspektor.

Pročitajte i ovo U KORONAKRIZI Hrvati su u posljednje dvije godine udomili ili kupili više od 120 tisuća pasa, ali postoji i druga strane medalje: "Probajte zamisliti da ste zadnja rupa na svirali"

Ako psa ne čipirate najkasnije 90 dana od štenjenja, ili prije promjene vlasništva ili pak ne prijavite uginuće ili nestanak psa u roku od sedam dana, možete dobiti kaznu od 260 do 660 eura.

Kazne za necijepljenje, ugrožavanje zdravlja, nekontrolirani uzgoj kreću se od 130 do 660 eura, a zateknu li vas u tom prekršaju, veterinarski će vam inspektori na licu mjesta napisati kaznu od 66 eura.

Za provedbu inspekcije nadležni su veterinarski inspektori Državnog inspektorata.