NOVI PROGRAM

''Crvenim se u licu, pojačano znojim, čitavo mi tijelo drhti, kao da mi kamen sjedi na prsima...'' Sve više mladih na udaru, ali ima pomoći

Slika nije dostupna
Dnevna bolnica za liječenje anksioznih poremećaja mladih Klinika za psihijatriju Vrapče donosi novi psihoterapijski program namijenjen mladima od 18 do 26 godina.

Mladi, a posebno mladi u kasnoj adolescenciji, suočavaju se s mnoštvom izazova na svim životnim razinama.

Riječ je o osobnim, obiteljskim, vršnjačkim, partnerskim i društvenim izazovima, potrebi kontinuirane prilagodbe i definiranju osobnih granica, pitanjima identiteta te razvoju socijalnih i komunikacijskih vještina, objašnjava psihijatrica i psihoterapeutkinja Tihana Jendričko.

''Kao da mi kamen sjedi na prsima...''

''Period kasne adolescencije vrijeme je čestih i naglih promjena i odluka u odnosu na različita okruženja kojima mlada osoba pripada, uključujući akademsko, obiteljsko, vršnjačko i radno okruženje. Problem također može predstavljati otežana dostupnost društvenih sadržaja, promjene uloga i odgovornosti'', upozorila je Jendričko u tekstu na portalu Pukotine o anksioznosti.

Anskioznost je pojava koja se definira kao raspršen i neugodan osjećaj strahovanja koji za sobom povlači niz psihičkih smetnji.

''Grozna napetost, strah, osjećaj kao da ću poludjeti. Problemi s koncentracijom, preosjetljivost, razdražljivost, umor, nesanica. Osjećaj preskakanja srca, bol u prsima, osjećaj da ne mogu udahnuti do kraja, plitko disanje, osjećaj kao da mi kamen sjedi na prsima, da mi je knedla u grlu, crvenim se u licu, pojačano se znojim, čitavo mi tijelo drhti, osjećam mučninu, usta su mi suha, osjećam napetost i bol u mišićima, uznemirena mi je probava'', mnogi od mladih, ali i ne samo mladih, često se tako osjećaju.

Pročitajte i ovo VAŽAN PODSJETNIK Kraj školske godine opet kuca na vrata: ''Koja je cijena petice?''
Pročitajte i ovo ZNATE LI ŠTO JE BDD? ''Mislio sam da svi gledaju u liniju gdje mi kosa počinje na čelu...'': Poremećaj o kojem se u Hrvatskoj ne govori

Kako razlikovati strah i anksioznost?

Gotovo svatko od nas, ovisno o tome u kojoj se situaciji nalazimo, može razviti anksioznu simptomatologiju, ali osobe s osjetljivijom strukturom ličnosti imaju niži prag za razvoj anksioznih poremećaja.

Važno je razlikovati strah i anksioznost, istaknula je Jendričko: ''Kod straha jasno možemo prepoznati izvor reakcije jer on dolazi iz okoline i kratkotrajan je. Kod anksioznosti je objekt nepoznat, neugodan osjećaj je dug i odnosi se na nešto što bi se moglo dogoditi u budućnosti''.

Upravo u situacijama krize, stresa, razdobljima osobnog rasta, važnih životnih odluka ili promjena, nitko ne treba biti sam, a na tom tragu  Dnevna bolnica za liječenje anksioznih poremećaja mladih Klinika za psihijatriju Vrapče donosi novi psihoterapijski program. Namijenjen je mladima od 18 do 26 godina, a cjelokupna skrb osigurana je putem uputnica HZZO-a.

Tim čine psihijatrica, dvije socijalne pedagoginje, dvije psihologinje, medicinska sestra i radna terapeutkinja: ''Vjerujemo u brojne snage koje svaka osoba ima te nam je želja upravo u zajedništvu grupe njegovati pronalaženje vlastitog puta, otkrivati unutarnje potencijale i razvijati osobnu autentičnost. Cilj nam je u konačnici osnažiti i ojačati osobne resurse, omogućiti izgradnju kvalitetnijih i funkcionalnijih odnosa s drugima''.

Pročitajte i ovo JAVNO ZDRAVSTVO Beroš najavljuje novu epidemiju, a što radi njegovo Ministarstvo? Stručnjaci očajni, ključnog dokumenta još nema, pacijenti mjesecima čekaju na termine
Pročitajte i ovo MENTALNO ZDRAVLJE Zašto Plenković i Beroš ne spominju važno ulaganje za Hrvatsku? Ključan dokument uskoro bi trebao ugledati svjetlo dana

Program se aktualno provodi u online formi, a Jendričko je objasnila da se ''kroz razne i interaktivne aktivnosti dnevne bolnice bave temama identiteta, preuzimanja djelotvorne samokontrole, bliskosti, ranjivosti, otpornosti, emocionalne regulacije, asertivnosti i stilova komunikacije, samopoštovanja i samopouzdanja, rješavanja sukoba, razvijanja kontakta, stigme, osnaživanja osobnih snaga i osvještavanje osobnih potencijala''.

Mladi se mogu javiti e-mailom ili nazvati na ove kontakte:

  • Zavod za psihoterapiju, Bolnička cesta 32, Zagreb
  • dnevna.psihoterapija@bolnica-vrapce.hr
  • 01/ 3713 – 298



Za sve koji imaju potrebu razgovarati o nečemu što ih brine, problemima u školi, na fakultetu ili poslu, obiteljskim situacijama, partnerskim izazovima ili jednostavno samo imaju pitanja vezana uz mentalno zdravlje, Pukotine donose i popis kontakata organizacija, institucija i udruga kojima se može obratiti za podršku i pomoć profesionalaca na području cijele Hrvatske.

Popis možete pogledati >> OVDJE