Ovo morate znati

Balkon vam je malen i željeli biste ga nadograditi? Doznajemo što vam je potrebno i kako to učiniti na legalan način

1/11 >> Pogledaji ovu galeriju
Galerija
Jedan zagrebački balkon domaće proizvodnje digao je veliku prašinu i privukao pažnju građana, medija, arhitekata. Ipak, iznenadit ćete se da je takvo nešto zapravo moguće napraviti i potpuno legalno. Evo kako.

Većina stanova u stambenim zgradama ima balkone, no neki ih nemaju, ili ih ima samo dio stanova na višim katovima, a ponekad na zgradama vidimo i one tzv. francuske balkone, koji imaju samo vrata i ogradu da ne ispadnete van.

Nekima su pak balkoni ili lođe premaleni, pa pokušavaju naći način da ih povećaju. I to je, naime, zaista moguće, pa čak i legalno i nije neuobičajeno, čak je moguće i kupiti gotove montažne balkone.

Pročitajte i ovo ZAKON O ODRŽAVANJU ZGRADA Upravitelju zgrade kazna od 5000 do 20.000 kn ako majstor ne dođe za tri sata? U pripremi novi zakon

No, kako balkone podići na postojeću zgradu, kako to napraviti na legalan način i koje su vam sve dozvole potrebne?

Ilustracija - 1 Foto:Getty Images

Što je montažni balkon?

Montažni balkon je balkon postavljen na samostalnim nosećim stupovima uz fasadu zgrada. Relativno je jeftin način povećanja korisne površine stana, a njegova je gradnja brza i ne izlaže stanovnike zgrade dugotrajnim građevinskim radovima, građevinskoj buci, prašenju ili vibracijama, piše portal zgradonačelnik.hr

Pročitajte i ovo Imaš pravo, ostvari ga "Zgrada je zapuštena, radovi obavljeni bez našeg znanja": Imate pravo zamijeniti osobu koja troši vaš novac, provjerite kako

Ipak, ima i tu nešto gradnje. Montažni balkon mora obvezno imati neovisne betonirane temelje, njegova konstrukcija pričvršćuje se na dva ili četiri potporna stupa, a podupire se izravno na zid zgrade.

Takva nadogradnja kažu, nije neuobičajena, a balkoni se grade nevjerojatno brzo, no ostatak procesa nije tako jednostavan.

Balkon u Zagrebu - 1 Foto:Čitatelj

Propisi i pravila igre

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u slučaju dogradnje balkona ističe da je riječ o radovima "kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu te se njima ujedno mijenja i usklađenost te građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena".

Dakle, radi se o rekonstrukciji građevine za čije je izvođenje, sukladno članku 3. stavku 1. točki 28. Zakona o gradnji, potrebna građevinska dozvola.

Pročitajte i ovo nije nemoguće Kako smijeniti predstavnika stanara? Naizgled komplicirana situacija rješiva u šest koraka

Što sa suvlasnicima?

Naravno, o svemu se prije svega moraju izjasniti i suvlasnici u zgradi. No to nije odluka za koju će vam biti potreban potpis suvlasnika koji ukupno sudjeluju u suvlasništvu zgrade s 51 posto ukupne površine svih dijelova.

Ministarstvo napominje da se u slučaju dogradnje balkona radi o poslovima koji premašuju okvir redovitog upravljanja u stambenoj zgradi. U skladu s člankom 41. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, dogradnja balkona predstavlja izvanredne poslove za koje vam je potrebna suglasnost svih suvlasnika.