Uživanje u podmorju kraj otoka Korčule bilo je kobno za 46-godišnjeg muškarca iz Francuske. Kada se nakon nekog vremena nije vratio sa zarona, njegov 17-godišnji sin pokušao ga je spasiti, ali pritom se i sam gotovo utopio.
"Nakon nekog vremena izvukao ga je u besvjesnom stanju, izvukao ga na gumenjak. Naišla je jedrilica od koje su tražili pomoć", rekao je Dalibor Šetka iz PU dubrovačko-neretvanske.
Sin preminulog prevezen je u bolnicu Križine u Splitu. Mladić nije ronio s bocama kisika. A one ronioce koji rone s kisikom liječe ondje u barokomori. Najveći problem je kada ronioci u panici prebrzo izrone jer dušik stvara mjehuriće i oštećenja u cijelom tijelu.
"Damo pacijentu masku s kisikom i time eliminiramo mjehuriće koji uzrokuju bolesti. Neurološki poremećaji, oduzetosti, poremećaji svijesti, vrtoglavice... Sve se tom može pojaviti. Uglavnom se radi o mladim ljudima u naponu snage, koji sada ostaju invalidi za cijeli život", objasnio je Pavle Jovović, zamjenik načelnika u Zavodu pomorske medicine Split.
U srcu ljeta, mnogi od vrućina požele zaroniti i osvježiti se u dubini mora. Može svatko, u ovlaštenim centrima s pratnjom.
"U discovery ronjenju očekuje se da samo diše, sve ostalo će voditelji ronjenja osigurati", rekao je Bruno Stanić, voditelj ronilačkog kluba.
Ali pravila su zakon. Osnovno - ne roniti sam, ne preduboko i ne izranjati naglo.
"Produže vrijeme boravka i ne ispoštuju vrijeme obaveznih dekompresijskih zastanaka", otkiro je Stanić koje pogreške rade turisti. Oko 60 posto stranaca liječi se zbog sličnih grešaka, a ostalo su hrvatski državljani.
Tijekom godine na području Hrvatske od posljedica ronjenja teže posljedice doživi 20-ak osoba. A nažalost, bude i smrtnih slučajeva.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr