Tek što smo ušli u eurozonu i počeli se susretati s novim novcem, neki su se dosjetili kako na brzinu "zaraditi" pa su se u optjecaju pojavile lažne novčanice eura.
HNB savjetuje građanima da za provjeru autentičnosti novčanica eura upotrijebe četiri koraka, a to su "osjeti", "pogledaj", "nakreći" i "provjeri".
Pozvali su građane da pregledom novčanice osjete papir i reljefnost izrade novčanice, pogledaju je okrenutu prema svjetlu i provjere ima li pojedina novčanica vodeni znak i zaštitnu nit, prozirnu nit i prozor s portretom.
Eure se može nakrenuti i provjeriti hologram na novčanici, brojku koja mijenja boju, sjajnu traku i prozor s portretom.
Na novčanicama je i mikropismo za koje će ipak trebati povećalo te dodatna zaštitna svojstva koja se mogu provjeriti UV lampom.
Detaljne upute o pregledu novčanica eura u četiri koraka mogu se naći na stranicama HNB-a.
Izrađene od stopostotnog pamuka
Navode da je papir za euronovčanice izrađen od stopostotnog pamuka i posjeduje karakteristična svojstva - šuškavost, elastičnost, čvrstoću, hrapavost, dugotrajnost i veliku otpornost na savijanje.
Specifičan visoki nanos boje može se osjetiti kada se jagodicom prstiju prijeđe po dijelovima novčanice otisnutima reljefnim tiskom kao što je oznaka nominalne vrijednosti, kratica Europske središnje banke, osnovni motiv i kose linije koje su prisutne samo na novčanicama serije Europa.
Kod novčanica koje su duže u uporabi ili su pohabane/oštećene taktilni se zaštitni elementi slabije osjete.
Kao pomoć slijepim i slabovidnim osobama, radi lakšeg i bržeg utvrđivanja autentičnosti i prepoznavanja apoena dodirom, novčanice imaju dodatne taktilne zaštitne elemente.
Iz HNB-a navode da su u optjecaju dvije serije novčanica eura. Prva se sastoji od sedam apoena (od 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 eura), a druga, koja se naziva i serija Europa, ima iste apoene osim apoena od 500 eura koji se više ne tiska, no može se upotrebljavati kao sredstvo plaćanja.