'S početkom recesije 2009. postavili smo pogrešnu dijagnozu, smatrajući da je glavni problem u strukturnom proračunskom deficitu, a zenemarili teškoće u bankarskom sustavu', rekao je Pahor u utorak u Ljubljani u razgovoru s novinarima.
Pročitajte i ovo
Sve je krenulo pozivom
S bankovne aplikacije koju Hrvati obožavaju skinuli gotovo 200 tisuća eura: "Trebalo im je 23 minute..."
Reagirao i HNB
Banke udaraju na građane visokim naknadama, ministar poručuje: "Nema potrebe za tim iznosima"
Udio loših kredita u bilancama slovenskih banaka od onda se prema procjeni guvernera slovenske centralne banke Marka Kranjeca povećao na kritičnih 12 posto. Zbog toga sadašnja vlada predlaže hitno rješenje za saniranje bankarskog sustava, čiji se ukupni loši krediti procjenjuju čak do 7 milijardi eura.
Prijedlog da se to riješi osnivanjem posebne agencije koja bi bankama njihova loša potraživanja zamijenila državnim obveznicama, parlament bi prema najavama vlade trebao razmatrati krajem ovog mjeseca, a ministar financija Janez Šušteršič izjavio je da bi takva operacija koju mora odobriti i Europska komisija stajala državu najviše milijardu eura.
Pahor je izjavio da podržava namjeru sadašnje vlade za sanaciju banaka, a isto tako i strukturne reforme što ih ona planira provesti do kraja godine, kako bi izbjegla scenarij po kojemu bi od Europske unije trebala zatražiti pomoć za financijsku stabilizaciju.
S druge strane, više slovenskih ekonomista izrazilo je proteklih dana mišljenje da će država teško izbjeći taj scenarij. Ekonomist Mojmir Mrak izjavio je za Slovensku televiziju da je financijski položaj u državi ozbiljan i da će se idućih dana i tjedana vidjeti hoće li Slovenija sama moći riješiti probleme s kojima se suočava ili će morati zatražiti pomoć Bruxellesa preko stalnog fonda za stabilizaciju eura, nakon što je njegovu skorašnju operacionalizaciju nedavno omogućila odluka njemačkog ustavnog suda.
O situaciji u slovenskim bankama i gospodarstvu, te načinima izlaska iz krize, bilo je riječi u ponedjeljak i u razgovoru više uglednih ekonomista sa slovenskim predsjendikom Danilom Tuerkom.
Kako je nakon razgovora objavio Tuerkov kabinet, ekonomisti su se u razgovoru s predsjednikom složili s njegovom ocjenom da javno-financijsko stanje u Sloveniji nije tako teško kako to sugerira pad slovenskih kreditnih ocjena, ali da u državi treba doći do učinkovitog dogovora o tome kako provesti nužne reforme, poput reforme mirovinskog sustava i radnog zakonodavstva. (Hina)