Obavijesti Video Pretražite Navigacija
mozak masakra

Glas rata u Izraelu: Ovo je tajnoviti vođa Hamasa - preživio je više pokušaja atentata, izgubio obitelj...

Mohammed Deif
Mohammed Deif Foto: Afp
U snimljenoj poruci vođa vojnog krila Hamasa u sjeni Mohammed Deif najavio je početak vojne operacije. "Dosta je!" poručio je i pozvao Palestince da pokrenu revoluciju.

Glas na snimci bio je miran i jasan dok je prenosio poruku o napadu, a govornik je skriven u sjeni.

"U svjetlu kontinuiranih zločina nad našim narodom, u svjetlu okupacije i njezina negiranja međunarodnih zakona i rezolucija te u svjetlu američke i zapadne potpore, odlučili smo stati na kraj svemu tome", rekao je.

Pročitajte i ovo Sukobi Izraela i Hamasa Iz minute u minutu VIDEO Hamas uputio jezivu prijetnju, Netanyahu oštro poručio: "Ono što ćemo učiniti našim neprijateljima u idućim danima odjekivat će među njima generacijama"

Glas koji se čuje na videu objavljenom u roku od nekoliko sati nakon subotnjeg napada na Izrael navodno pripada Mohamedu Deifu, zapovjedniku vojnog krila palestinske militantne skupine Hamas.

Pročitajte i ovo Ilustracija prepoznali je po tetovažama Očajna majka djevojke koju su hamasovci maltretirali i vozili golu u kamionetu moli za pomoć: "Dobila sam video..."

Tko je tajanstveni vođa?

Mohammed Deif Mohammed Deif (Foto: Afp)

Nitko ne poznaje Deifa osim njegove obitelji i male skupine članova Hamasa. Većina njih ne zna gdje se nalazi čovjek koji je na vrhu popisa najtraženijih osoba u Izraelu već desetljećima.

Postoje samo tri njegove slike: jedna vrlo stara, druga na kojoj je maskiran i slika njegove sjene. Čak ni Izrael, koji se hvali da ima najmoćniju obavještajnu službu na svijetu, nema njegovu noviju fotografiju.

Pročitajte i ovo Palestinci tragaju za preživjelima nakon izraelskog napada na Gazu Nastavljaju se sukobi VIDEO/FOTO Gaza pod opsadom, zaustavljena infiltracija iz Libanona: "Izraelski odgovor na napad promijenit će Bliski istok"

U siječnju 2011. umrla je Deifova majka. Svi čelnici Hamasa prisustvovali su sprovodu osim njega. Ne zna se je li bio tamo. Jedni tvrde da je bio, a drugi da se nije pojavio iz sigurnosnih razloga. Neki pak tvrde da je bio prerušen u starijeg muškarca.

Opisuju ga kao inteligentnog i dosjetljivog te kažu da ne voli istupati u javnosti. 

Pročitajte i ovo Bijeg s festivala Supernova Supernova festival U Izrealu nestao mladić iz Srbije: "Ranjen je u glavu. Nema ga na popisu živih ni mrtvih"

Deif se nije pojavljivao na javnim mjestima gotovo tri desetljeća. Njegova snažna briga za sigurnost može objasniti zašto ga Izrael nije mogao pronaći. A traži ga od sredine devedesetih kada je bivši izraelski premijer Shimon Peres zatražio od palestinskog predsjednika Jasera Arafata da ga uhiti, prije nego što se Arafat iznenadio čuvši to ime, kao da ga ne poznaje.

Peres je kasnije priznao da je otkrio da ga je Arafat štitio, skrivao i lagao o njemu.

Izrael ga je više puta pokušao ubiti i dvaput ga je ranio.

Mohamed Diab Ibrahim al-Masri, zvani Deif, rođen je 1965. u palestinskoj izbjegličkoj obitelji iz al-Qubeibe i nastanio se u kampu Kan Junis u južnom pojasu Gaze, piše Asharq al-Awsat.

Odrastao je u obitelji s vrlo niskim primanjima i bio je prisiljen privremeno napustiti školu da bi uzdržavao obitelj. S ocem je radio u predionici i bavio se tapetarstvom, a potom je osnovao malu farmu peradi i radio kao vozač.

Pročitajte i ovo Andrej Plenković Svi su dobro Plenković o hrvatskim državljanima u Izraelu: "Jučer ih se vratilo šest, a 53 upravo leti za Beč"

Pridružio se pokretu Hamas krajem 1987. Vratio se u školu i stekao obrazovanje na Islamskom sveučilištu u Gazi, a diplomirao je 1988. te stekao diplomu prvostupnika znanosti. Njegovi prijatelji kažu da je bio dobra osoba, nježan i imao dobar smisao za humor.

Izrael ga je uhitio 1989. i proveo je 16 mjeseci u zatvoru bez suđenja pod optužbom da je radio u vojnom aparatu tog pokreta. Nakon što je oslobođen, Deif je sa suradnicima osnovao Brigade Al Kasam. Palestinske vlasti uhitile su ga u svibnju 2000. na zahtjev Izraela. Imao je dobar odnos s vlastima i njegovo je uhićenje bilo dio dogovora. Godine 2002. preuzeo je zapovjedništvo nad Al Kasamom nakon ubojstva njegova vrhovnog zapovjednika Salaha Šehadeha.

Pročitajte i ovo Krvava eskalacija sukoba - 4 Izrael vs. Palestina Što je pojas Gaze, Hezbolah, što Palestina, što Hamas? Ovo su odgovori na vaša pitanja

Pokušaji atentata

Godine 2001. Izrael je prvi put pokušao atentat na Deifa. Drugi pokušaj bio je godinu dana kasnije kada je helikopter Apache ispalio dva projektila na njegovo vozilo i pritom ga ranio. Vođa Hamasa i liječnik Abdel Aziz al-Rantisi liječio ga je na nepoznatoj lokaciji.

Godine 2003. izraelski zrakoplov pokušao je ubiti Deifa i neke čelnike Hamasa u jednoj kući u Gazi, ali projektil je pogodio pogrešan kat.

Tri godine kasnije projektil je pogodio kuću u kojoj se sastao s čelnicima Al Kasama. Još jednom Deif je preživio, ali Izrael je rekao da je ozbiljno ozlijeđen.

Pročitajte i ovo Ivan Malenica i Marin Piletić Neuspješni drugi krug Sindikati nisu prihvatili Vladinu ponudu, pregovori se nastavljaju. Piletić: "Stavovi danas nisu usuglašeni"

Izraelski dužnosnici vjeruju da Deif ne može hodati, odnosno da je izgubio obje noge, kao i jedno oko. No, Hamas nije potvrdio niti demantirao te tvrdnje.

Godine 2014., tijekom tadašnjeg rata u Gazi, Izrael je ponovno pokušao ubiti Deifa, ali ga je za dlaku promašio, te ubio njegovu ženu, malog sina i trogodišnju kćer. Iako je Izrael u početku vjerovao da je i on ubijen u tom napadu, kasnije je utvrđeno da je preživio. Nakon toga je još dva puta prošao neokrznut. 

Deif je poslao dvije snimke posljednjih godina, a koristio je tamnu sliku siluete. Godinama kasnije pojavio se maskiran dok je stajao na nogama.

Pročitajte i ovo Stotine pobornika Palestine marširale ulicama Sydneyja Rat na Bliskom istoku VIDEO Stotine marširale na operu u Sydneyju: Gađali zgradu bakljama, mahali palestinskim zastavama

Prema internetskoj stranici Counterextremism.com, koja se poziva na službene izvore Brigada Al Kasam, Deifovo je pravo ime Mohamed Diab. Prema tvrdnjama tog izvora, ime Deif koje je odabrao znači 'gost', što je prikladan naziv za čovjeka koji se neprestano kreće "od sela do sela i od mjesta do mjesta", izbjegavajući pritom stalan nadzor izraelskih snaga sigurnosti.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene