U hrvatskom zdravstvu novca nema pa se štedi i na onome na čemu se ne bi trebalo. Razboljeti se u drugoj polovici mjeseca moglo bi, prema informacijama od samih liječnika, biti itekako opasno.
Nezadovoljni liječnici odlaze iz zemlje, a liste čekanja rastu unedogled. Opsežna reforma sustava jednostavno se ne može više odgađati. O masterplanu bi Vlada mogla raspravljati već u četvrtak.
Da dalje ovako više ne možemo, odavno je jasno.
Pročitajte i ovo
Dan treći
Neki su morali obustaviti štrajk: "Primili smo silne prijetnje. Radili smo dan i noć i pljeskalo nam se, a sada se na nas ide đonom"
Kaos u zdravstvu
Uoči masovnog štrajka: Evo koji KBC poziva pacijente na pretrage, a koji najavljuje poteškoće u radu
Odgovorila na optužbe
Oglasila se teta iz vrtića koju je pratio privatni detektiv: "U šoku sam!"
slavio u Španjolskoj
Mladoženja umro na svojoj momačkoj: "Olivere moj, ne mogu vjerovati da je ovo stvarno"
ozlijeđena jedna osoba
Lančani sudar na A1, stvarale se kilometarske kolone
'Sustav koji počiva na tome da se štedi na nekim osnovnim sredstvima za rad je osuđen na to da je kvaliteta pružene usluge manja', kaže Trpimir Goluža, predsjednik HUBOL-a.
Bolnički limiti jednostavno su premali, a zbog toga trpe pacijenti.
Od rujna slijede VELIKE promjene u zdravstvu!
'Do 15-og, 20-og u mjesecu ispucaju se ti bolnički limiti. Nedostaje bipolarnih elektroda, nedostaje endoproteze kukova, koljena i u svakom slučaju to je jedan od uzroka što se povećavaju liste čekanja', objašnjava Goluža.
'Naš novi ministar je obznanio kada je preuzeo ovu novu funkciju da će upravo krenuti sa pacijentima, mi se tome iskreno nadamo', poručuje Đula Rušinović Sunara iz Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.
Nedostatke sustava, barem prema riječima pacijenata, trude se nadomjestiti požrtvovni liječnici, sestre i ostali zdravstveni radnici. No, i ti požrtvovni liječnici imaju svoje granice.
'Onemogućite ministra da zajam potroši na način na koji su kupljeni ECMO uređaji'
'Nametnut nam je jedan oblik rada koji je protivan Zakonu o radu, protivan važećem kolektivnom ugovoru i protivan europskoj direktivi o radnom vremenu', kaže Goluža.
Reforme su nužne
Mnogi stručnjaci tako doslovce bježe iz zemlje.
'To nije slučajno, da su oni tjerani odavde, da ih se i dalje tjera, da bi se što više sustav srozao, da bismo došli u poziciju nema za nikoga nego tko plati', rekla je Rušinović Sunara.
Nakon ovoga, liječenje u hrvatskim bolnicama više nikad neće biti isto!
'Ako izgubimo ljude onda sustav ne možemo ni na kakav način unaprijediti niti ćemo moć zaustavit njegovo daljnje urušavanje', smatra Goluža.
Reforme, smatraju svi, neće biti lake, ali su nužne.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook