Kućanstvima u Sisku grijanje će poskupjeti za prosječnih 37,4 posto, u Zaprešiću za 37,7 posto, a u Velikoj Gorici za 38,3 posto. Cijena toplinske energije za industriju i poslovne potrošače u Osijeku će poskupjeti za prosječnih 23,8 posto, Zagrebu za 31,9 posto, Samoboru 33,1 posto, Zaprešiću 34,4 posto, Velikoj Gorici 36,1 posto i u Sisku za 37,4 posto.
Izračuni HEP-a pokazuju da će računi kućanstvima za prosječan stan od 60 četvornih u Zagrebu na godišnjoj razini biti veći za oko 830 kuna - s 3.192 kune (s PDV-om) porast će na 4.023 kune. To je prosječno mjesečno povećanje za oko 70 kuna, s prosječnih 266 kuna na 335 kuna mjesečno, no pritom treba imati na umu da je to prosjek, jer su računi za toplinsku energiju veći u sezoni grijanja, odnosno zimi, a manji ljeti.
Računica HEP-a pokazuje i da će prosječan godišnji izdatak za stan od 60 kvadrata u Osijeku porasti za 625 kuna, u Sisku 1.300 kuna, Zaprešiću oko 1.800 kuna, dok će najviše porasti u Samoboru i Velikoj Gorici, za oko 1.900 kuna na razini cijele godine.
>> Ljudi koji ne brinu zbog računa za grijanje
Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) je krajem studenog HEP Toplinarstvu odobrila povećanje cijena toplinske energije u šest gradova, te su odluke objavljene u Narodnim novinama od 5. prosinca i stupaju na snagu osam dana od objave, odnosno 13. prosinca. Kako će stoga kupci grijanje u prosincu plaćati dijelom po starim, a dijelom po novim novim cijenama, HEP Toplinarstvo će sredinom mjeseca obaviti izvanredno očitanje mjerila.
S obzirom da promjena cijena toplinske energije stupa na snagu u sredini obračunskog razdoblja, HEP Toplinarstvo, prema odredbama Općih uvjeta za opskrbu toplinskom energijom, ima osam dana od dana početka primjene novih cijena toplinske energije za provođenje izvanrednog odčitanja svih mjerila toplinske energije, kaže direktor HEP Toplinarstva Robert Krklec.
Dodaje da će na računu za prosinac 2012., koji će biti dostavljen na adrese kupaca u siječnju 2013., biti jasno naznačeno razdoblje u mjesecu u kojem se obračun toplinske energije obavljao prema dosadašnjim i razdoblje u mjesecu u kojem se obračun obavljao prema novim cijenama.
U HEP Toplinarstvu su više puta ponovili kako je glavni razlog poskupljenju potreba da se cijene toplinske energije usklade sa stvarnim troškovima poslovanja, odnosno rastom cijena goriva, čiji je udio u ukupnim troškovima veći od 75 posto. HEP Toplinarstvo nije mijenjalo cijene grijanja od početka 2009. godine, a od tada do danas cijene goriva su kontinuirano rasle, primjerice plina i za više od sto posto, kaže Krklec.
Od poskupljenja grijanja HEP Toplinarstvo u idućoj godini očekuje oko 200 milijuna kuna veći prihod. HEP Toplinarstvo je u prošloj godini isporučilo ukupno 2.189 gigavatsati (GWh) toplinske energije za približno 123.000 tarifnih kupaca, od čega je oko 117.000 kućanstva i 6.000 u kategoriji industrija i poslovni potrošači. Udio kućanstava u ukupnoj potrošnji toplinske energije je oko 62 posto, a industrije i poslovnih potrošača 38 posto. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook
Pročitajte i ovo
HO-HO-HO-HO
Stižu božićnice za umirovljenike: Jesu li veće nego prošle godine i tko će dobiti najviše?
Sigurnost na prvome mjestu
Počela je sezona grijanja: Stručnjaci upozoravaju na što valja obratiti pozornost