Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Prijetnja neplatišama

Javni ovršitelji mogu vam upasti u stan i pretresti vas do gaća!

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Svi neplatiše računa od iduće godine imat će dodatnu brigu - ministar pravosuđa ovih je dana imenovao prve ovršitelje koji će, od siječnja imati ovlast upadanja u stanove i pretresa dužnika.

Vedran Vidmar jedan je od 75 do sada imenovanih javnih ovršitelja.

'Cilj naše službe je da rasteretimo sudove, da se ubrza procedura naplate dugova koja je sada trajala i po nekoliko godina. Nnaše ovlasti nisu ništa veće nego što ih je do sada imao sud koji je to radio', kaže Vidmar.

Pročitajte i ovo Rukovanje poduzetnika Dužničko ropstvo Banke prodaju dugovanja Agencijama za naplatu. Nakon toga, kreće teror bez nadzora: ''Zovu u bilo koje doba dana, susjede, poslodavce…'' Blokada im nije smetala (Foto: Dnevnik.hr) - 1 Izbjegli ovrhu Pitanje koje bode u oči: Kako su bogati dužnici uz blokirane račune nastavili održavati svoj životni stil?

A da bi bio uspješan u naplati duga, zakonske ovlasti javnog ovršitelja su poprilične - može provoditi ovrhu i neradnim danom ili noću uz dopuštenje općinskog suda; može pretraživati ovršenikov stan ili odjeću koju nosi na sebi; ovlašten je zatražiti pomoć policije te zatražiti podatke potrebne za ovrhu od svih institucija. Uz pomoć policije i prisutstvo dva svjedoka ulazi i u zaključane prostore.

Odredbe su u Saboru prihvaćene unatoč upozorenjima pučkog pravobranitelja i pravnih stručnjaka. Oporba predlaže odgodu primjene Zakona za koji smatraju da pogoduje bankama i kompanijama.

'Ovrha je, kako stvari stoje, postala brza i efikasna za bogate, a spora i dugotrajna za običnog građanina', smatra SDP-ovka Ingrid Antičević Marinović.

Ministarstvo pravosuđa namjerava imenovati 100-tinjak javnih ovršitelja.

'Ovršni sustav treba biti jednak prema svima. Svatko tko nije izvršio nekakvu obvezu, tko nije isplatio neki dug, stvara nered u sustavu', kazao je ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković.

Ovlasti su onakve kakve su zapravo i u članicama Europske Unije. Takve ovlasti je do jučer imao sud.

Prema podacima iz FINE koja sada brine o naplati dugova, čak 165.000 građana ima blokirane račune. U istoj je situaciji i više od 68.000 poslovnih subjekata. Ukupno je nenaplaćeno 39,8 milijardi kuna. Svima njima javni će ovršitelji od početka iduće godine pozvoniti na vrata.

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene