Ministar financija Slavko Linić tvrdi da smanjenje PDV-a na hranu nije realno, barem ne za ovaj proračun. 'Kada govorimo o proračunu za 2013. godinu, moramo utvrditi nova rezanja. Pitanje je gdje bi našli razliku za spuštanje PDV-a, a razlika se može napraviti samo daljnjim rezanjem', zaključio je ministar.
Pročitajte i ovo
Slučaj Spačva
Linić: Ne želim se upuštati u polemiku putem medija
Potvrđeno iz ministarstva
POTPISANO JE - Adris grupa kupuje Croatia osiguranje
>> Borba s cijenama hrane: Vlada planira smanjiti PDV na meso
Dodao je i kako vjeruje da se neće uvoditi međustopa poreza za određene namirnice.
Na pitanje hoćemo li bolje živjeti sljedeće godine, ministar nije bio optimističan. 'Premijer je u pravu kada kaže da će biti bolje, imamo 6 do 7 velikih investicija, uvjeren sam da ćemo ih ostvariti, što znači da će biti više zaposlenih', rekao je.
No, naglasio je kako sljedeće godine neće biti viših plaća ni mirovina. 'Obitelji neće imati više novca u novčaniku nego ove godine. To je rezultat pregovora. Naredne dvije godine neće biti lakši život u obitelji jer su primanja skromna', zaključio je Linić.
Osvrnuo se i na drugo ocjenjivanje kreditnog rejtinga Hrvatske, koje nas očekuje u jesen. 'Prihode ostvarujemo neovisno od gospodarskog pada, uspješni smo u pregovorima sa sindikatima, kontroliramo rashode. Korekcija od 0,8 na 0,0 gospodarskog rasta može rezultirati nepromjenom kreditnog rejtinga. Ali kreditne agencije mogu i negativno ocijeniti Vladu jer državne tvrtke nisu ostvarile plan investicija', rekao je i zaključio da su nam šanse 50:50.
Ministar Linić pojasnio je i kako će porez na imovinu, koji bi trebao biti uveden sljedeće godine, značiti pravednije oporezivanje. 'Poruka je jasna, za sve stanove ili kuće koje se koriste za stanovanje ili za najam, promjena neće biti. Porez će se određivati prema vrijednosti, nije isto imate li klet u Zagorju ili kuću u Dubrovniku', objasnio je.
Rekao je i pozitivne vijesti za sve one koji još uvijek nisu vlasnici vlastitog stana. 'Promjenom politike prazni stanovi će se nešto više oporezivati, ali to znači i da će stanovi biti dostupni onima koji rade i imaju siguran posao. Cijene će biti mnogo realnije nego sada', poručio je.
Ministar se obratio i zaposlenicima Dine Petrokemije. 'Šest plaća Vlada ne može isplatiti mimo stečaja. Tek kada otvorimo stečaj, Vlada može osigurati šest plaća, takav je zakon', rekao je.
Dodao je kako se više nema što čekati, jer je Vlada učinila sve da povuče novce za isplatu plaća, ali su investitori bili neodlučni. 'Očito je da bez stečaja nema isplate plaća. Ako nema odgovora od investitora, otvaramo stečaj', zaključio je.
Ministar nije mogao precizirati kada bi novac mogao biti na računima radnika, no dodao je da brzina stečajnog postupka ovisi o sudu koji mora utvrditi opravdanost. 'Ali, tada bi vrlo brzo išle isplate plaća', dodao je Linić.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.