Europska komisija je u srijedu predstavila Europski migracijski program koji uključuje prijedlog za uvođenje kvota za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama EU-a, a Hrvatska bi po izračunu Komisije trebala primiti 1,73 posto osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita i koji se već nalaze na teritoriju Europske unije te 315 osoba ili 1,58 posto od ukupno 20.000 izbjeglica koje su sada izvan EU-a.
Pročitajte i ovo
Nova povjerenica
Dubravka Šuica dobila zeleno svjetlo u Bruxellesu: "Potrebna je suradnja s drugim europskim tijelima"
I EK VOLI RIJEČ "CARINA"
Zbog nepravednih subvencija, Europska komisija se odlučila obračunati s kineskim električnim automobilima
Riječ je o dvije mjere: preraspodjeli osoba kojima je potrebna međunarodna zaštita i već se nalaze na teritoriju EU-a te preseljenju izbjeglica iz trećih država u države članice EU-a.
Kriteriji za raspodjelu su veličina države, bruto domaći proizvod, stopa nezaposlenosti i broj izbjeglica koje je država već primila.
Izgledaju kao turističke brošure, a zapravo su nešto mnogo opasnije
Osim uvođenja kvota, europska migracijska strategija uključuje borbu protiv krijumčara te utrostručenje kapaciteta i sredstava za zajedničke operacije Frontexa Triton i Poseidon u 2015. i 2016.
Danas je donesena i izmjena proračuna za 2015. kako bi se osigurala potrebna sredstva.
"Tragični gubitak života u Sredozemnom moru potresao je Europljane. Naši građani očekuju da države članice i europske institucije poduzmu potrebne mjere kako bi spriječile ponavljanje takvih tragičnih događaja. Zbog toga je Komisija danas predložila program koji se temelji na našim zajedničkim vrijednostima te predstavlja odgovor na zabrinutost građana zbog neprihvatljive ljudske patnje i neodgovarajuće primjene naših dogovorenih zajedničkih pravila o azilu. Mjere koje predlažemo pridonijet će boljem upravljanju migracijama i time ispuniti opravdana očekivanja građana", izjavio je prvi potpredsjednik Komisije Frans Timmermans.
Ostojić: Hrvatska s azilantima postupa sukladno konvencijama
Hrvatska s azilantima postupa sukladno svim konvencijama i u ovom trenutku nema zakonske osnove po kojima bi se radila relokacija, odnosno premještaj tražitelja azila, poručio je u srijedu ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, ali i istaknuo kako to ne znači da Hrvatska nije spremna sudjelovati u solidarnosti s drugim zemljama.
Odgovarajući na novinarski upit vezano uz najavljeno predstavljanje akcijskog plana imigracije Europske komisije, Ostojić je u Gunji kazao kako političko pitanje oko relokacije ljudi koji traže azil u nekoj drugoj zemlji tek treba biti raspravljeno, kako na Vladi, tako i u Europskom parlamentu.
'To nije jednostavna stvar, o tome se treba dogovoriti. Hrvatska je punopravni član EU i imamo pravo o tome razgovarati sa svima i vdjet ćemo kakvi će se zaključci donijeti', rekao je Ostojić nakon sjednice Vlade.
Borba tek počinje: Europa naoružanim brodovima želi na Mediteran
Istaknuo je kako je Hrvatska prije godinu i pol bila izložena velikom broju tražitelja azila, ali da je njih 45 posto napustilo Hrvatsku prije završetka procesa odobravanja azila. 'Odvojili smo centre i prihvatilišta za ranjive skupine, što je novi korak koji je Hrvatska napravila. Treba reći i kako se nova prihvatilišta za ilegalne imigrante, koje treba razlikovati od azilanata, grade u Trilju i Tovarniku', napomenuo je Ostojić.
'Hrvatska će svoje obveze koje treba preuzeti i ispuniti. Jesmo i želimo biti pouzdana članica EU i u tom smislu ćemo ispoštivati svoj dio obveza, ali o konkretnim brojkama trenutačno ne mogu govoriti', poručio je zamjenik ministrice vanjskih i europskih poslova Joško Klisović.
Naglasio je kako se članice EU prije bilo kakvih konkretnih zaključaka vezanih uz raspodjelu kvota za prihvat imigranata trebaju suglasiti oko kriterija raspodjele, te na Vijeću ministara o tome donijeti potrebnu odluku.
'Očekujemo da Europska komisija danas izađe s komunikacijom, dokumentom u kojem će predložiti daljnje korake kako se s ovim pitanje dalje baviti. Pretpostavljamo da će komunikacija sadržavati kriterije po kojima bi se raspodjeljivali imigranti koji ulaze u EU između država članica EU', izjavio Klistović.
Picula: EU je u rješavanju imigrantske krize ostala na pola puta
Naime, Europska komisija namjerava do kraja godine donijeti zakone koji bi članice EU obvezivali da podijele teret prihvata imigranata, s obvezujućim kvotama utemeljenim na kriterijima kao što su gospodarska moć i broj stanovnika. Komisija će do kraja mjeseca od članica zatražiti i potporu za premještanje već pristiglih izbjeglica.
Strategija relokacije dio je većeg paketa zakona o migracijama, većinom na zahtjev Italije i drugih zemalja s juga EU-a, kako bi dobile pomoć u rješavanju problema tisuća migranata koji morem stižu u Europu iz sjeverne Afrike. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook