Najprodavaniji Eurosuper 95 raste za 22 lipe i iznosit će 11,23 kune po litri u novom obračunu. Eurodizel, kako ekskluzivno doznajemo, ovaj put ide gore za 13 lipa i nova cijena je 10,38 kuna. U odnosu na prošli obračun po prosječnom spremniku to je povećanje od 11 kuna. Možda se ne čini mnogo, ali kada se uzme u obzir da je i protekle obračune cijena išla gore, onda je to u kratkom obračunu i do pedesetak kuna više po spremniku.
Pročitajte i ovo
vladina uredba
Vlada je objavila nove cijene goriva: Benzin pojeftinjuje, dizel poskupljuje
Vladina uredba
Ne žurite na pumpe: Od ponoći će gorivo biti jeftinije, evo i koliko
>> Od ožujka pa do danas gorivo skuplje za 50 kuna!
Cijena punog spremnika sve više šokira vozače. Poskupljenjima naftnih derivata, čini se, nema kraja. 'Tri lipe dolje, 30 lipa gore i tako već, pa više se ni ne sjećam kako je bilo tankati za osam kuna benzina', rekao nam je jedan vozač. Burzovni špekulanti uzeli su stvar u svoje ruke i cijenu podižu kako bi zaradili. I analitičarima je tako postalo teško prognozirati, a nafta lančanom reakcijom utječe na sve ostalo.
'Nitko više ne može računati nikakvu industrijsku proizvodnju, avio kompanije propadaju radi cijene goriva koje rastu, više nitko ne može s nikakvim parametrima ući u izračunavanje ozbiljnosti određenih stvari', rekao je Davor Štern. OPEC je nekada kontrolirao cijene ponude i potražnje. Sada nema takvog tijela. Štern smatra nešto bi se uskoro trebalo poduzeti.
>> Cijene goriva koje mi samo možemo sanjati!
'Nedozvoljivo je da jedna mala grupa ljudi, koliko god bila velika ona je mala u odnosu na cijelo stanovništvo svijeta, diktira nekakve cijene koje nisu realne, koje služe samo za njihovo bogaćenje i time stvaraju jedan kompletan nered', ističe Štern. Pojedine Vlade reagirale su već kroz trošarinu. U zemljama Europske unije, primjerice Njemačkoj, gorivo je mnogo skuplje, ali oni koji tamo žive, poput Robija, ipak lakše ga plaćaju.
'Kad gledam ljude što zarađujemo u Njemačkoj i što zarađuju u Hrvatskoj, naravno da je onda jeftiniji benzin i gorivo u Njemačkoj', rekao je Robi.l Hrvatska tako, osim povoljnijih cijena, priželjkuje i bolji standard.
Francuska je zbog visokih cijena, a u dogovoru s naftnim kompanijama, na iduća tri mjeseca vozačima snizila cijenu po litri za 45 lipa. Kod nas teško da se može tako nešto dogoditi jer znamo da je državna blagajna prazna. U Španjolskoj posljednji podaci govore da su potrošačke cijene porasle, pretpostavljaju da je to efekt visokih cijena goriva. Vjerojatniji je to sceneraij i kod nas. Ukoliko se nastavi ovim tempom, inflacija je neminovna.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.