Osim toga, nazočnost partnera, oca djeteta, majke, prijateljice ili neke druge bliske osobe uglavnom ne predstavlja nikakav problem medicinskom osoblju, dodaje se u studiji.
Pročitajte i ovo
"To je možda taj mentalitet"
Nisu samo stranci, mnogi su diskriminirani: "Kad se pojaviš, kao da te nema, ne gledaju te više u oči"
KAD ONI NE RAĐAJU
Istraživanje pokazalo raskorak: Gotovo dvostruko više muškaraca nego žena želi imati djecu
Dok je prisustvo druge osobe na porodu prihvaćena praksa u većem dijelu svijeta, mnoge bolnice to ne dopuštaju ili barem obeshrabruju, kazao je dr. Odalea M. Bruggemann sa saveznog sveučilišta Santa Catarina u Florianopolisu i njezini kolege. To je posebno često u zemljama u razvoju.
Četrdeset i sedam posto žena izabire partnera ili djetetovog oca da im bude društvo u rađaoni, 30 posto majku, a 23 posto neku drugu rođakinju ili prijateljicu.
Žene s pratnjom također su zadovoljnije liječničkom uslugom. "Možda je zato što je još netko bio u sobi, liječničko osoblje bilo je susretljivije i ponašalo se više prijateljski ", kažu autori.
Osim toga, istraživanje je pokazalo da je 49 posto manje žena s pratnjom imalo mekonij u plodnoj vodi, što se pripisuje manjem strahu i anksioznosti.
"Očekujemo da će rezultati ove studije pomoći bolničkim djelatnicima da priznaju i poštuju ženina prava tijekom porođaja", kažu autori.